metro

Jak se nazývají (obecně) slova, která vzniknou spojením slušného a sprostého?

Například zadel.

Nejlepší odpověď
annas

Slovo, které jste uvedll, je slovo zástupné a utvořené z části slova vulgárního, tedy zastupuje určitý vulgární výraz, i když výsledek je téměř stejný. Je to jen jakási „zástěrka“, mluvím slušně, ale myslím neslušně..

Jinak těmto výrazům se říká neologismy, nově utvořená slova – zadel používal např. V. Páral ve významu – byl v zadeli = byl vyřízený.

V minulosti třeba – je to na houby – místo je to na h…, Náboženské – pro krindapána – Krista Pána atd. Aby člověk nehřešil a nebyl za to potrestaný.

Protože jste nerozlišil, co máte konkrétně na myslí a protože existují různé kategorie slovní zásoby, upřesněji zařazení slova jako

  1. neologismus – slova podle dobového
  2. výraz nespisovný – obecná čeština, nebo slang – nevím, kde se používá.
  3. eufemismus – podle citového zabarvení, ale nově vzniklý tvar nezastírá vulgárnost – doplnění podle diskuse

Další odpovědi
gecco

Alegorie – ale nemusí jít nutně o spojení „slušného a sprostého“…
Třeba použití slova „kremrole“ není v určitém kontextu zrovna lichotivé…
😉
Případně může jít o eufemismy či idiomy…
😉

mosoj

Nebo utřonosoplena. Nic nového.

Drap

Třeba ,,sprostonárodní" Samostatný název takováto slova zřejmě nemají.

Jan Honza

Tento jev se dá nazvat „fonetický eufemismus“. Viz podrobnější popis
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Euphemism#Pho­netic_modifica­tion
a obecnější https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Eufemismus:

„Eufemismus … je pojmenování, které zmírňuje, zlehčuje, zjemňuje či přikrašluje špatné nebo nepříjemné skutečnosti či zdůrazňuje jejich pozitivní stránku, případně nahrazuje vulgarizmus. … Podobné prostředky náhrady tabuismů či vulgarizmů, jako je české houby místo hovno jsou běžné v různých jazycích, např. v angličtině gosh místo rouhavého God, feck, fook, frick a firk místo fuck, ve francouzštině nom d'un chien místo rouhavého nom de Dieu, v italštině rýmující se cavolo (zelí) místo diavolo (ďábel), cacchio m. cazzo (pyj) a podobně“

annas

Vím, co je eufemismus. V češtině se pojem fonetický eufemismus nepoužívá. Ale máte pravdu v tom, že jde i o další pohled na slovní zásobu.

Jenže tazatel nerozlišil, co má konkrétně na myslí. Jsou totiž různé kategorie slovní zásoby.

  1. neologismus – slova podle dobového zabarvení
  2. eufemismus – podle citového zabarvení, ale nově vzniklý tvar nezastírá vulgárnost
  3. výraz nespisovný – obecná čeština, nebo slang – nevím, kde se používá.