Seby

Jak se nazývá prvek vznikající radioaktivní přeměnou Radia ( radium)? Nemohu to nikde najít :(

Nejlepší odpověď
Pájo

Při přeměně radionuklidu radia (Ra) vzniká nuklid radonu a záření alfa.

Další odpovědi
manon

Rozpadem radia vzniká radioaktivní plyn radon.

Skeptik

Záleží na tom, jakým způsobem se daný izotop rozpadá. A jaký máš izotop na mysli.
Většina izotopů Radia se rozpadá alfa (uvolňuje se jádro Hélia). Isotop 228 se však rozpadá v módu beta mínus.
Obecně lze určit prvek na který se rozpadne prvek podle daného módu rozpadu.
Pokud se jedná o mod alfa (emitace ionizovaného jádra Hélia), pak výsledný izotop bude mít o 2 body nižší atomové číslo (o 2 méně v periodické tabulce) a o 4 body nižší nukleonové číslo (určující izotop daného chemického prvku).
Pokud se jedná o mód beta mínus (emise elektronu) dochází, k přeměně jednoho neutronu v jádře na proton za uvolnění W mínus intermediálního bosonu (slabá interakce), který se rozpadá na elektron a elektronové antineutrino. V takovém případě se nemění nukleonové číslo, ale pouze se o 1 bod zvýší číslo atomové (o 1 výš v periodické tabulce).
V případě módu beta plus (emise pozitronu) dochází k přeměně jaderného protonu na neutron za uvolnění W+ bosonu rozpadajícího se na pozitron a elektronové neutrino. Rovněž se nemění nukleonové číslo, ale atomové číslo se sníží o jeden bod.
V případě toho, že je rozpad doprovázen zářením gamma, jedná se o deexcitaci vyššího energetického stavu jádra.

Mezi další módy rozpadu se dá zařadit o dvojnásobný beta rozpad (dva beta rozpady v jednom ději a zvýší se o 2 body atomové číslo), pohlcení elektronu (protonem, který se díky tomu přemění na neutron a uvolní neutrino, sníží se o 1 bod atomové číslo), emise neutronu (jádro vyzáří neutron a sníží se nukleonové číslo) atd.

Pájo

http://www.fjfi­.cvut.cz/kjch/ma­terialy/RCHP/E­man.pdf

Skeptik

Vždycky to tak nemusí být. Rádium 228 se rozpadá na Aktinium 228. Protože se rozpadá v módu beta mínus. (Neutron → Proton + (Wminus → elektron + antineutrino))