Vojta24

Jak se mohu jako laik zapojit do hledání léku na coronavirus COVID-19 ?

Existují nějaké síťové projekty k hledání koronaviru silou hrubého výpočetního výkonu poskytnutého dobrovolnými účastníky ? Něco jako býval speciální spořič obrazovky, který ve skutečnosti hledal ufony v datech z observatoře SETI ? Něco jsem zaslechl o Folding@HOME, který toto řeší, má smysl se do toho zapojit, zkoušíte se na tom někdo už podílet v této chvíli a případně víte o tom, že by to mělo nějaké slibné výsledky ?

Nejlepší odpověď
anonym

Je i pár možností, jak se zapojit jako úplný laik. Kromě Folding@HOME jsem zaslechl ještě o projektu FOLDIT. Ten jde na tento problém trochou jinou metodou. Neřeší jej hrubou výpočetní silou a náhodným zkoušením všech možných i nemožných řešení, ale pomocí logické hry. Prostě z problému stabilizace proteinu udělali logickou hru o několika úrovních, hodně těžkou logickou hru viz ukázka https://www.y­outube.com/wat­ch?v=lGYJyur4FUA … , moc daleko jsem v ní nepokročil 🙂 ale třeba se najde na světě nějaký ten autista genius který to formou hry rozlouskne i bez doktorátu z medicíny. FOLDIT PUZZLE se dá stáhnout pro windows, mac a linux tady https://fold.it/

Další odpovědi
dubraro

Folding a Rosetta.

Drap

Samozřejmě. Nejdříve vystuduj, vědecky pracuj jistě na něco přijdeš.

Edison

Jasně, méžeš se nechat nakazit, IZOLOVANĚ!!! A pak na sobě nechat testovat léky. Počítej s tím, že ti může být hoooodně blbě, a že se na tobě taky nemusí lék pozitivně projevit vůbec, nebo tě i zabít. 😁

Midoc

Některé léky snad na Coronavirus působí.
https://www.mskruh­.cz/clanky/in­fo-cesi-uzivaji-lek-pro-kone-a-vyuzivaji-sluzeb-lekaren-z-polska

anonym

Je i pár možností, jak se zapojit jako laik. Kromě Folding@HOME vím ještě o projektu FOLDIT. Ten jde na to trochu jinou metodou, ani ne tak hrubou výpočetní silou a náhodným hledáním ze všech možných i nemožných řešení, ale pomocí logické hry. Prostě z problému udělali logickou hru o několika úrovních, hodně těžkou logickou hru viz ukázka https://www.y­outube.com/wat­ch?time_conti­nue=56&v=gGvlN­o3nMfw , mod daleko jsem v ní nepokročil 🙂 ale třeba se najde na světě nějaký genius který to formou hry rozlouskne i bez doktorátu z medicíny. FOLDIT PUZZLE se dá stáhnout pro windows, mac a linux tady https://fold.it/

anonym

podle wikipedie se cituji „V roce 2011 hráčům hry Foldit podařilo rozluštit krystalickou strukturu retrovirální proteázy Mason-Pfizerova opičího viru“ … a teď se zaměřili na coronu.

anonym

Osobně si myslím, že má Foldit větší šance než Folding@HOME ale … kdo ví, to se těžko posuzuje, ty přístupy jsou hodně odlišné. Folding@HOME se může k řešení dostat zrovna tak, jen na to potřebuje obrovské množství výpočetního výkonu a dobrovolníků – ti pak narozdíl od hry FOLDIT nemusí dělat vůbec nic, odedře to za ně jejich počítač.