arygnoc

Jak se měří bolest?

Doplňuji:
quentos:

doplním:

(administrátoři prominou):

na Slovensku je ještě jednotka „au, do piči!“

Nejlepší odpověď
quentos

Světová zdravotnická organizace (WHO) odstupňovala bolest do třístupňové škály podle toho, jak se při jednotlivých stupních člověk projevuje (tedy jde spíše o popisné měření podle vlastností, podobně jako např. u zemětřesení):

http://www.health-is-wealth.org/gre­enleaf/node/84

; no a podle http://forums­.randi.org/ar­chive/index.php/t-69244.html

je základní jednotkou bolesti jeden auvajs (ouch). Jeden auvajs odpovídá dvaceti au (ow), každý z nichž je roven dvanácti áááá (aargh). Ukrutná bolest se dá ještě vyjádřit v jednotkách jau (yow). Jeden jau se rovná jednadvaceti au nebo též 252 áááá.

Další odpovědi
anonym

Presne jak pise Michal K. Me , kdyz stipne vcela , tak jecim , ze me slysi ve vedlejsi vesnici. Kdyz stipla drive deti , tak jsem jim rekla , ze to " nic neni ". ! 🙂
A vsichni v mem okoli jsou radi , ze me jeste nikdy nestipl srsen ! 🙂 -iv-

Michal Kole

Asi v decibelech podle řevu

venkovan

Na měření bolesti je speciální přístroj který se upevní na tělo člověka a následně kalibruje. Přístroj měří hluk /řevú sílu křeče svíjení, počet hvězdiček před očima, hučení v hlavě a množství slz.
U žen nevím jak se kalibruje, ale u mužů je to pořádné nakopnutí do rozkroku.

Deli

Jen subjektivním pocitem postiženého… Což je samozřejmě velice zkreslené, každý má práh bolestivosti nastavený jinak. Co bolí jednoho „příšerně“, druhý pociťuje jako „nepříjemné“. Patřím naštěstí k těm druhým, takže zubař, porody – pohoda 🙂

baghira

Centrum vyhodnocování bolesti je v mozku, takže nejspíš podle křivek EEG.

led

Základný stupeň – bolesť zubov pred návštevou zubára.
Najvyšší stupeň – návšteva zubára spojená s bezvedomím.
PS.
arygnoc, na Slovensku vaša jednotka je nižšia než základná.

žolik

Bolest se nedá měřit v dnešní moderní době kdy se učíme mluvit co cítíš popiš bolest,je dost obtížné,mám skušenost,bolest polevý,je ještě jedna která zanechává jizvy o kterých se nemluví,Jenom posudková komise SSZP má tabulku.do tří stupňu.

Zdroj: žolík

stručně

V ambulanci odborníka na bolest používají stupnici, na které nemocný ukáže jak ho to bolí.
O – nula odpovídá žádné bolesti a 10 největší možné bolesti jakou si lze představit.
Tato metoda se jmenuje VAS.
Dá se použít na každou bolest a je take on-line verse
www.stopache.us/vas

Dalsi subjektivní mettody jsou založené na různých dotaznících a popisech příznaků pro jednotlivé nemoci.