FlAsh_7

Jak se krom ceny odlišuje profi a amatérský fotoaparát?

Odpovědi
Edison

Stále sis nic nepřečetl… Jinak bys věděl, že cena to opravdu není.Cena je sekundární, ne-li terciální projev. V zásadě ani netušíš, co by mohlo být profesionálním fotoaparátem.

kelley

Nijak. Dobrý fotograf vyfotí dobře i s Nikonem D3100 se základním objektivem 18–55 a to tak, že tu fotku prodá a zákazník s ní bude spokojený. Neumětelovi nepomůže ani vybavení za milión. Už máš nastudovaný a v praxi vyzkoušený expoziční trojúhelník? Umíš nastavit ISO a kompenzovat expozici? Vyfotils už něco?

Drap

Téměř vším. Optikou, vybavením, možnostmi........

mosoj

V zásadě velikostí čipu, objektivem, jeho bokeh efektem, dynamickým rozsahem, zaostřováním, šumem, bitovou hloubkou atd. Nikde není ale psáno, že to je profesionální fotopřístroj. Prostě profíci takové používají a vybírají podle těchto parametrů.

stařeček

Edisone máš pravdu, ale jen z části. Ten, kdo stojí za hledáčkem fotoaparátu je ze všeho nejdůležitější. Ale všechny fotografické žánry nemůže realizovat jen s kamerou obskurou.
Za profesionální fotoaparát lze považovat takový, který má výměnné objektivy zpravidla s pevnou ohniskovou vzdáleností, u žurnalistiky se ZOOMY. Pevné objektivy mají nejméně optických vad. Nevím jak dnes, ale dříve si profíci oproti finanční záloze zapůjčili od obchodníka běžně až tři kusy téhož výměnného objektivu, udělali s nimi rovnocenné zkoušky a ten s nejmenší optickou vadou koupili a ostatní vrátili. Výjimkou jsou objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, lidově ZOOMY, které mají více optických vad právě v nepatrné vůli výsuvného tubusu a tím i drobnému vzájemnému rozladění optických členů. Jsou ale nepostradatelné v žurnalistické fotografii, kdy reportážní fotograf nemá čas měnit pevné objektivy. Tam se drobné vady tolerují, stejně jako vady v kompozici.
U fotoaparátů s výměnnými objektivy už ostatní vlastnosti počítají s profesionálním použitím. Takže už jde jen o výběr značky a ceny. Profi objektivy by měly mít co největší světelnost, tedy minimálně 2,8 i u teleob­jektivů. U kratších světelnost 2 a méně. U digitálních fotoaparátů se fotograf neobejde bez hledáčku. Displej už není tak důležitý. Hledáček umožňuje fotografovat za slunečního svitu a při zadním světle, zatímco na displeji byste nic neviděli. Leskl by se. Navíc očnice hledáčku umožňuje fotoaparát lépe zafixovat proti pohybu v samotných rukou při fotografováním jen s displejem.
Takže odpověď: Profi foto jen s možností výměnných objektivů a s hledáčkem.

Edison

Mosoji, profík takhle přístroj ale vůbec nevybírá!! Vybírá podle toho, „jak to fotí“ podle jeho představ, jak se mu to ovládá a podle toho, na co to chce. Podle parametrů v novinách vybírají JAKOprofíci.

Edison

Drape, na to jsi přišel kde??? Asi jsi taky nepochopil, že fotoaparát se vybírá podle toho, co je účelem fotit… A skvěle fotit se dá i jednoduchými lacinými stroji. Ono totiž podstatné je, kdo je za fotoapatátem a jak dovede využít to, vo přístroj umí a vyvarovat se toho, co neumí.