Ozzy21

Jak se klasifikuje přiměřené obrana ?

Jak se klasifikuje přiměřená obrana ??
Klasifikuje se tak, že nožem se nemůžu bránit proti ruce ?
Nebo jak ?,
Budu rád za odkazy kde je tato věc podrobně popsaná :)

Nejlepší odpověď
Reezo

Krajní nouze

1.Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.
2.Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.

Nutná obrana

V trestním právu patří nutná obrana mezi okolnosti vylučující protiprávnost, protože čin, který by byl jinak trestný a kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem, který chrání trestní zákoník, není trestným činem. Obrana ale nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku, jinak o nutnou obranu nepůjde

Nutná obrana se nevztahuje jen na situace, kdy se obránce brání útočníkovi, ale platí i tehdy, kdy někdo brání jiného napadeného. Vždy však musí jít o buď bezprostředně hrozící útok, nebo o útok, který zatím trvá. Pokud obránce zasáhne proti útočníkovi v době, kdy jeho útok již skončil, nemůže se už jednat o nutnou obranu. Obrana zároveň nesmí být v hrubém nepoměru ke způsobu daného útoku. Může sice být důraznější než útok, někdy i musí, aby byla skutečně účinná, nikoli však jej řádově přesahující. Při jejím posuzování se ale nepřihlíží ke způsobeným následkům, ale pouze ke zvolenému způsobu obrany.[2]

Základními excesy (vybočeními) z podmínek nutné obrany tedy jsou:

k obraně došlo až po ukončení útoku,
obrana byla zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku nebo
obrana směřovala proti domnělému útoku, který ve skutečnosti útokem nebyl (tzv. putativní nutná obrana).

Další odpovědi
led

Primeraná obrana je použitie nevyhnutného prostriedku na zabránenie útoku.
Nôž proti ruke je kvalifikovaný ako neprimeraná obrana, ak je možný iný spôsob obrany. Všetko závisí od konkrétnej situácie.

Ale neprimeraná obrana môže byť aj bez zbrane.
Skutočný prípad:
Karatista pri obrane použil úder „hranou“ dlane a zabil. Bol odsúdený za neprimeranú obranu. „Naše konanie podlieha zákonu!
Nie sme v žiadnom akčnom filme, a či sa nám to páči alebo nie, naše vedomosti v akomkoľvek bojovom umení použijeme naozaj iba ako posledné možné riešenie adekvátneho problému.
Nezabúdame, že najlepšia technika sebaobrany je vyhnúť sa problémovej situácii alebo diplomatické riešenie.“
Doplňuji:
pokračovanie v diskusii

Drap

Posuzuje se případ od případu. Nelze takto obecně definovat.

mosoj

Nejdřívb se musíš nechat zabít a potom se můžeš bránit. I když v poslední době se to otáčí trochu k lepšímu.

Hamon

Jak říká Drap, posuzuje se případ od případu.
Obecně trestní zákon v § 29 říká, že nutná obrana je čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.
Že se bráníš se zbraní v ruce neozbrojenému útočníkovi ještě neznamená, že jde o nepřiměřenou obranu. Např. pokud je útočník fyzicky zdatnější a navíc ho upozorníš, že použiješ zbraň, je slušná šance, že soud nutnou obranu uzná.

klumprt

Jak už zaznělo v předchozích odpovědích v otázce přiměřenosti záleží na mnoha faktorech. Obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená. Její intenzita může být vyšší než je intenzita útoku, ostatně jinak by se asi ani útok nepodařilo odvrátit. Posouzení konkrétního případu záleží na soudu. Nejsou na to žádné tabulky, ani nemohou být.

led

Rozdiel medzi nutnou obranou a krajnou núdzou je v tom, že pri nutnej obrane (v bežnej reči ,,v sebeobrane,, ) odvraciame priamo hroziaci alebo trvajúci útok (útok človeka) a pri krajnej núdzi sa odvracia priamo hroziace nebezpečenstvo, kde zdrojom tohto nebezpečenstva môže byť živelná udalosť, požiar, alebo napadnutie zvieraťom.
Týmito právnymi inštitútmi trestný zákon ospravedlňuje moje konanie, pretože aj pri konaní v nutnej obrane aj pri konaní v krajnej núdzi sa môžem dopustiť trestného činu.Pri nutnej obrane niekoho zraním alebo usmrtím(trestný čin ublíženia na zdraví alebo usmrtenie) a pri krajnej núdzi niekomu spôsobím škodu (aby som uhasil požiar v predajni, rozbijem majiteľovi drahý výklad -Poškodzovanie cudzej veci, alebo odstrelím drahého čistokrvného psa aby som uchránil dieťa ktoré pes napadol).

Čin v nutnej obrane

  • čin ináč trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený trestným zákonom. O nutnú obranu však nejde, ak obrana bola zrejme neprimeraná charakteru a nebezpečnosti ú­toku.

Čin v krajnej núdzi

  • čin ináč trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému trestným zákonom. Nejde však o krajnú núdzu vtedy, ak bolo možné toto nebezpečenstvo za daných okolností odvrátiť ináč, pretože spôsobený následok je rovnako závažný alebo ešte závažnejší ako ten, ktorý hrozil.

Zdroj: Právna náuka pre obchodné a hotelové akadémie