jak se jmenovalo mesto stalingrad před tím

Jak se jmenovalo město Stalingrad před tíma kdy jej změnil Stalin na Stalingrad a kdy to bylo

Nejlepší odpověď
annas

Původně Caricyn, pak Stalingrad v letech 1925–61 , nyní Volgograd.
http://klaudy­an.psomart.cz/ho­dit/sssr.html

Další odpovědi
kenyrts

Volgograd byl založen roku 1589 jako pevnost Caricyn na soutoku řek Carica a Volha. Tato pevnost získala název z tatarského Caryca. Její účel bylo hlídat často nestálou hranici mezi Tatarstánem a ruským impériem. V roce 1670 dobyli město Kozáci (Stěnka Razin) a to během vzpoury. Jemeljan Pugačov Volgograd (Caricyn) nedobyl, byl odražen carským vojskem, kterému velel plukovník Cypletěv a Bošňak.

V 19. století se tehdejší Caricyn stal významným přístavem na Volze a důležitou dopravní křižovatkou. Během Říjnové bolševické revoluce to bylo místo těžkých bojů. Stalin, Kliment Vorošilov a Semjon Buďonnyj obsadili město sice už roku 1918, avšak nedlouho poté je získali „bílí“ zpět. Roku 1920 byla nakonec ustanovena sovětská moc a město přejmenováno na Stalingrad.

roentgen

Ještě zkuste kouknout na wikipedii

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sta­lingrad