Jak se jazykově připravit na pobyt poblíž Slovenska?

Valašské nářečí – nějaké nahrávky/…? Zaměstnavatel mne požádal, abych již něco málo uměl – budu jednat s lidmi v zubní ordinaci…
Doplňuji:
Dobrá znovu:

„Zaměstnavatel mne požádal, abych již něco málo uměl“

Cituji:

A abychom se hned na začátku vyhnuli komplikacím, mám na Vás jednu prosbu.
Samozřejmě jsem si důsledně prostudovala Vaše maturitní vysvědčení. Z uvedeného na něm vyplývá, že výborně ovládáte jazyk český. Nicméně předpokládám, že také v civilní formě. A protože jste se rozhodnul zkusit své profesní štěstí na Valašsku, bude nezbytné se tomu přizpůsobit také po jazykové stránce. Jinak zcela jistě nebudete moci dost sofistikovaně plnit svěřené úkoly. Důvod je prostý – nebudete si s našimi pacienty navzájem rozumět.
A zkuste, prosím, začít s nácvikem ihned.

Nejlepší odpověď
Kelt

Odkud si ogare, myslíš si, že Valaši sú ludé, keří bydlí v zemljankách a spí s ovcami?

Další odpovědi
Lamalam

Myslíš, že Valaši v zubní ordinaci budou mluvit nesrozumitelně?

gecco

Něž abys tamní nářečí prznil, hovoř raději spisovně, místní bývají hudebně nadaní (mají sluch) a ´hákliví´ na rádobyValachy.
😉
Nemají rádi ´pražáky´, ale jinak jsou přívětiví – pokud nezískají dojem, že si z nářečí děláš legraci.
Doplňuji:
Ad Doplnění: Jestli ti zubařka poslal nějaký ´slovník´, tak se slovíčka nauč*) – ale s výslovností počkej, až budeš slyšet originál…
___
*) Tak ´strašné, jako v tomto vtipu to není…
V Brně na Zelném rynku pije chlap vodu z kašny. Přijde k němu Brňák a povídá: „Kemo, nechlasté tu vasruvku, chčijó do ní morgoši“
Chlap nechápavě odpoví: „Pane, já vám vůbec nerozumím, já jsem z Prahy.“
„Ach tak, pane, pijte tu vodu pomalu, je studená.“
;-D

jáára

pána boha…
no, popřeji ti šťastnou cestu

carpediem

Neeeeeee, to vážně neeeeee.

Úplná katastrofa je snažit se mluvit něčím nářečím, to je jak urážka:-(((
Mluv tak jak ti zobák narost, protože na valachach by ti do něj někdo raz dva mohl natankovat.

ChineLin

Podle mých zkušeností z návštěv tohoto kraje … nesnažit se místními nářečími mluvit – bude jim to znít ještě hůř než pražština. Úplně bude stačit pasivní znalost lokálních výrazů (i když z oboru zubního opravdu nevím).

Hlídat se a maximálně omezit „hele“ a „viď/viďte“. Striktním používáním spisovné formy češtiny se vyhnete většině problémů.

Funna

Co to máš za podivné zaměstnavatele?…a opravdu jsi mne dojal…POBLÍŽ SLOVENSKA…to je definice Valašska jak „sviňa“…odkud jsi? (už víš, proč se tu na Pražáky a okolí díváme přes prsty?)…jo, sice jsme na čáře se Slovenskem, ale neslezli jsme zrovna ze stromů a jak vidíš, umíme psát spisovněji než Čecháčci, od nás tu nikdy neuvidíš „dobrej“, „ekologickej“ a podobné „hnusy“…a pokud chceš opravdu zapadnout, tak si tyhle výrazy odpusť…
__________
tož ať sa ti v tej novej robotě daří, synku, ať si na tebe moc neotvírajú papulu …doufám, že tomu jsi rozuměl .-)…

arygnoc

stačí, keď plynulou spisovnou češtinou poviete:

  • mluvte, prosím, pomalu.

;-Q

cochee

To doufám ta baba nemyslela úplně vážně, jinak je to IMHO pěkná trubka, byť Valaška.

Pepa25

Kontrolní test – rozumíš výrazům:

  • možete prosím vás rožňút?
  • daj to do spodního šuplíka
  • tož já sa ozývám, jak paní doktorka chtěla …
  • no tož, co vám mám povidať, zakopnúl sem, na hlavě guča jak žufan a aj ten zub to odnésl …
  • a ty už máš ogare nejakú cérku? takový šikovný a furt nic? a gde tu na Vsetíně býváš?

P.S. Zaměstnavatel si s tebe dělá srandu nebo tě jen zkouší, jestli se chceš skutečně přestěhovat přes půl republiky …