Avatar uživatele
Zlatokos

Jak se bránit, zjistím-li, že zaměstnavatel za mě neplatil zdrav. pojištění, nejen u zaměstnání na DPP, ale i na PS?

Jak se bránit, když zjistím, že mi zaměstnavatel neplatil zdravotní pojištění jak na DPP tak i na pracovní smlouvě.Dik

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Ametyst před 1654 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ivzez

Z DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně
se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění.

S pracovní smlouvou a výplatními páskami zajděte do své zdravotní pojišťovny. Doložíte-li, že Vám zaměstnavatel zdravotní pojištění strhával, bude pojišťovna dlužné pojistné vymáhat po něm.

Výplatní pásky dobře uchovejte pro případnou další potřebu.
__

K odpovědi Raibeka:
Aby zdravotní pojišťovna nevymáhala dlužné pojistné po zaměstnanci, je
jednodušší předložit výplatní pásky, z nichž je zřejmé, jestli zaměstnavatel
zdravotní pojištění zaměstnanci strhával. Může to mnohé usnadnit.

Upravil/a: ivzez

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
nyjono

Prvně se ho na to zeptej a požádej o doplacení.
Pak nevím. Možná zajít na zdr.pojišťovnu a zeptat se tam co a jak.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
JájsemRaibek

Jen upřesním ivzez, pokud máš PS (pracovní smlouvu), tak nepotřebuješ výplatní pásky, jelikož není tvoje povinnost se vyznat ve výplatní pásce a jednotlivých položkách na ni uvedených. Pokud zaměstnavatel neodváděl zákonné pojištění, na doložení ti bohatě postačí pracovní smlouva.
Následně bude pojišťovna ostatní vymáhat po zaměstnavateli.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

ivzez, presne tak ako píšete som urobila, keď som zistila, že istý americký zamestnávateľ neodvádzal za mňa ani sociálne, ani zdravotné poistenie, napriek strhávaniu alikvotnej časti z platu (takže z mojej strany to vyzeralo v poriadku).
Stačilo ísť na sociálnu a zdravotnú poisťovňu a dokladovať zmluvou a výplatnými páskami …ehmm tie vyzerali, neboli také, ako je zvykom v našich končinách 🙂 … Tam mi to prijali, zapísali si to a dlžnú čiastku vymáhali od Američanov. K dôchodku mi to potom nechýbalo.
Dôležité je nebáť sa a ísť s problémom tam, kde majú právo a povinnosť problém riešiť..

před 1653 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání