Zlatokos

Jak se bránit, zjistím-li, že zaměstnavatel za mě neplatil zdrav. pojištění, nejen u zaměstnání na DPP, ale i na PS?

Jak se bránit, když zjistím, že mi zaměstnavatel neplatil zdravotní pojištění jak na DPP tak i na pracovní smlouvě.Dik

Nejlepší odpověď
ivzez

Z DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně
se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění.

S pracovní smlouvou a výplatními páskami zajděte do své zdravotní pojišťovny. Doložíte-li, že Vám zaměstnavatel zdravotní pojištění strhával, bude pojišťovna dlužné pojistné vymáhat po něm.

Výplatní pásky dobře uchovejte pro případnou další potřebu.
__

K odpovědi Raibeka:
Aby zdravotní pojišťovna nevymáhala dlužné pojistné po zaměstnanci, je
jednodušší předložit výplatní pásky, z nichž je zřejmé, jestli zaměstnavatel
zdravotní pojištění zaměstnanci strhával. Může to mnohé usnadnit.

Další odpovědi
nyjono

Prvně se ho na to zeptej a požádej o doplacení.
Pak nevím. Možná zajít na zdr.pojišťovnu a zeptat se tam co a jak.

JájsemRaibek

Jen upřesním ivzez, pokud máš PS (pracovní smlouvu), tak nepotřebuješ výplatní pásky, jelikož není tvoje povinnost se vyznat ve výplatní pásce a jednotlivých položkách na ni uvedených. Pokud zaměstnavatel neodváděl zákonné pojištění, na doložení ti bohatě postačí pracovní smlouva.
Následně bude pojišťovna ostatní vymáhat po zaměstnavateli.

led

ivzez, presne tak ako píšete som urobila, keď som zistila, že istý americký zamestnávateľ neodvádzal za mňa ani sociálne, ani zdravotné poistenie, napriek strhávaniu alikvotnej časti z platu (takže z mojej strany to vyzeralo v poriadku).
Stačilo ísť na sociálnu a zdravotnú poisťovňu a dokladovať zmluvou a výplatnými páskami …ehmm tie vyzerali, neboli také, ako je zvykom v našich končinách 🙂 … Tam mi to prijali, zapísali si to a dlžnú čiastku vymáhali od Američanov. K dôchodku mi to potom nechýbalo.
Dôležité je nebáť sa a ísť s problémom tam, kde majú právo a povinnosť problém riešiť..