atriplex

Jak psát tečku a uvozovky?

V jakém pořadí následuje tečka a dvojtečka na konci věty? Příklad: Specifickým druhem produktu je „služba“. Nebo takto: Specifickým druhem produktu je „služba.“

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď Miroslavsta, která souvisí s označením přímé řeči, není správná.
Atriplex – Váš první příklad je podle pravidel.
Specifickým …je „služba“. Nejde o přímou řeč.

Upřesnění:

1. Je-li v uvozovkách celá věta, píšou se příslušná interpunkční znaménka (tečka, čárka, vykřičník, otazník) na konci této věty před druhým uvozovacím znaménkem.

Např.: Zeptal se ho: „Na co myslíš?“ – „Vrať se zpátky,“ zavolal. – Podivila se: „Proč bys tam nešel?“

2.Jestliže se do výpovědi začleňuje část jiného textu, aniž se uvádí větou uvozovací, klade se druhé uvozovací znaménko před tečku, čárku, středník, otazník nebo vykřičník.

Např.: Masaryk často zdůrazňoval, že „demokracie je názor na život“, že je uskutečnitelná jen tam, „kde si lidé navzájem důvěřují a poctivě hledají pravdu“.

Další odpovědi
Miroslavst

Takže já ti to řeknu asi takto: „Nejprve musíš napsat dvojtečku a potom uvozovku dole“.
K tomu ještě uživatel říká „tečka se píše až za ukončující uvozovkou, která se píše nahoře“.
Tečka totiž ukončuje větu a ta se skládá například z mluveného textu, který je ohraničen uvozovkami.

anetadela1

To první je dobře. Nejdřív " a pak . Ale nevidím tu dvojtečku.