Deniiska

Psaní čárky

Chci se zeptat, zda se píše čárka v těchto větách:

  1. Lily mu ale s brekem sdělila, že Thomase miluje a čeká s ním dítě. – před spojkou ale
  2. Lily byla milá pohledná mladá žena, která se ale provdala za bohatého muže, jehož bohužel nemilovala. – mezi přídavnými jmény (milá, pohledná, mladá) a před spojkou ale.

Děkuji vám :)

Nejlepší odpověď
annas

  1. Čárka před ale nebude, nejde o spojku, nýbrž o modální částici.
  2. Čárka před ale nebude – viz 1. V přívlastku bych napsala čárku za milá, pohledná mladá žena. Když je žena pohledná, nemusí být milá.

Stejně jako Quentos.

Další odpovědi
quentos

ad 1) viz kolegové; přesněji – je-li ale ve funkci částice (jako zde) a nikoli vylučovací spojky, čárka se před ním nepíše. Ve VŠECH ostatních případech ano.

  1. jedná-li se o přívlastek postupně rozvíjející, čárku mezi jednotlivými příd. jmény nepíšeme. Tento druh přívlastku poznáme tak, že si je nemůžeme spojit spojkami „a“. Což zde ale můžeme, proto by čárka minimálně mezi prvními dvěma přívlastky být měla (můžeme si říci „milá a pohledná“…)

anonym

Dle mého názoru se čárky před spojkou ale,nepíší! Nevím,nejsem češtinář a nedovedu to vysvětlit.

WeeBear

1)Pokud spojka nemá vylučovací význam, není před ale čárka, tady se nic nevylučuje, tudíž je správně, že tam čárka není.

2)Já bych nepsala ‚Milá, pohledná, mladá žena‘ vlastnosti (vnitřní i vnější) mám ve zvyku oddělovat až na poslední u podstatného jména. 🙂