Kepler

Jak připevnit skříňku na panelákovou zeď?

Materiál: nerez
Hmotnost: max. 5 kg

Ten beton je tak tvrdý, že s hobby vrtačkou nemám šanci. Existuje snad nějaké lepidlo?

Nejdou zatlouct ani ty háčky. Kámoš to sotva zvládl profi vrtačkou a drahými vidiáky, jenže je teď nedostupný.

Nejlepší odpověď
mosoj

Vrtačka za to nemůže. Kup si pořádnej vidiovej vrták pro příklep. Ten nestojí 20 Kč. Zajede tam jak do másla. Jestli chceš aby ti to spadlo na šišku, klidně to přilep, vždyť v reklamách to jde tak snadno!!!

Další odpovědi
paul1

Výborně tyto zdi zvládá vrtací kladivo. Ve výbavě bývají 3 vrtáky, průměr 8, 10 a 12 mm a dva sekáče

Pepa25

Háčky Twenty. Jak říká název – nosnost 20 kg. Tři velikosti. Do panelu ideální (pokud tam už nejsou 3 cm maleb 😛 )

aliendrone

Hmm, kdybys alespoň poslal náčrtek, fotku s dodatečnými požadavky pro jasnější představu… :(

  1. Do 5kg ti budou stačit i dvě díry na hmoždinky 5×50. (no VÁŽNĚ netuším, jaké má ta police uchycení) To dáš i s nějakou hobbyvrtačkou s přiklepem (700w), tedy spíš než s „příklepem“, tak s KRAVÁLEM. ;)

Je to ale dřina, musíš se do toho pořádně zapřít. Větší díry (průměrem) předvrtej menším vrtákem a pak tou dírou prožeň ten větší (finální).
Paul1 má pravdu, pořádný vercajk je základ. I „profi“ vrtací kladiva (do 1kW) jsou sice lepší, ale MNOHEM LEPŠÍ je „vrtací/bourací kladivo“ s příklepem větším než 5J ( https://elektricka-kladiva.heure­ka.cz/hecht-1036/# ), s tím do jde jedna báseň. [Drž ji PEVNĚ, jinak ti může „nafackovat“ tak, že tvůj zubař bude mít RADOST! – vlastní zkušenost ;)]
Jestli nemáš kámoše, který ho má na půjčení, existují půjčovny. Vrták ti stačí obyčejná vidiová jebka za 30Kč, na mosoje nehleď, nebudeš s ním dělat stovky děr a škoda peněz, ne? (Bacha, profivercajk je obvykle vybaven „rychloupínákem“, tedy budeš potřebovat vrták se stopkou „SDS“, kdyby něco https://www.levne-naradi.cz/p/vrtak-vidiovy-sds-plus-8x110-mm-p80811 ) ;) :D :D

Pokud je ten beton OPRAVDU tak kvalitní, jak píšeš, zvaž fakt, že existují i kovové hmoždniky > https://www.fischer-cz.cz/cs-cz/vyrobky/bezne-hmozdinky/kovove-hmozdinky/mosazna-hmozdinka-ms/26424-ms-4-x-15 ! Tahle konkrétní je dlouhá 15mm, potřebuje díru průměru 5mm s hloubkou 2cm. To bys snad mohl vyvrtat i s tím šimrátkem, ne? A do ní zašroubuješ M4ku sroubek – bude to držet OPRAVDU FEST, můžu doporučit, ale s výhradou, že to není „ošizený beton“ s minimem cementu, ale ten by ti zase šel dobře vrtat. Další výhoda je, že díky malé hloubce díry často nemáš ani šanci naborat vrtákem do železa (armování panelu) a třeba já mám na tohle vyložené štěstí – cirka každá druhá, třetí díra a jsem v roxoru, KUA!!! ;) :D :D

  1. Vyvrtáš to mnohem snadněji i tou hobbyblbinou vidiákem s průměrem cca 3mm, pak použij háčky nebo nwm co (protože nemám představu vocogo, když se neobtěžuješ poslat bližší údaje), které v dírkách upevníš chemickou kotvou. https://www.ob­chodprodilnu.cz/blog/che­micka-kotva-navod.html
  2. Protože nwm, jestli přichází v úvahu podložit třeba dřevěnou deskou, popřípadě hoblovanými dřevěnými hranolky (PROČ to nevím??), zmíním i možnost přilepení hranolků/desky na (OŠKRÁBANOU!!) zeď Mamutem ( https://www.den­braven.cz/mamut-glue/ ), a poeté easy přišroubovat závěsy poličky do dřeva vruty. Pokud bude lepená plocha mín více jak nějakých 30 cm2, tak to BUDE držet, Mamut je KING, neboj nic. Čím větší lepená plocha, tím lépe pochopitelně. :)

Dál už se nudím psát, možností je TOLIK… BTW, kdybych náhodou tě zapomněl zjebkat za nedostatek údajů v otázce, tak TEĎ TÍMTO ČINÍM!! ;) :D :D ;)

elkon

To, že kámoš neumí vyvrtat díru do panelu, neznamená, že to je problém. Vždy, když jsem potřeboval něco do panelů upevnit, jsem normálně vrtal vrtačkou Narex, nebo Bosch s běžnými vidiáky, které jsme fasovali ve skladu. A určitě to nebyly ty nejdražší.

aliendrone

elkon>>> Asi jsi toho ještě moc nevrtal, že? Garantuji ti, že narazit na „kamenný beton“ (hodně šutrů), tak vyvrtat blbejch 10 děr 8×50 i s něčím jako je tohle: https://elektricka-kladiva.heure­ka.cz/bosch-gbh-2-26-dfr-0_611_254_768/# , je už pakec a zkusit hobbyšidítko, to už je jen pro OPRAVDU silné (nejen ručně, ale i povahou)! ;) :D :D

Kepler

alien: tu skříňku ještě ani nemám doma, teprv je na cestě z e-shopu. Ale ten beton je fakt kurevsky tvrdý, jako Hitlerův bunkr. Kámoš mi před časem do toho vrtal profi vrtačkou (6 děr) a nadával jako Maďar. Prý „co je kurva za socialistický beton?“ Fakt do toho nejdou zatlouct ani ty háčky Twenty, které jsou na to určené. Zkusím postupně se zvětšující vidiáky a když to nepůjde, tak ten Mamut. Ale zatím mě všichni od lepení zrazovali, tak nevím.

EKSOT123

Vrtání betonu s příklepem je jiné než vrtání železa. Není to pravé vrtání (odřezávání řeznou hranou), ale klepání. U železa se prvně předvrtá menším průměrem, ale u betonu bych to vzal rovnou konečným průměrem, (počítám 5 – 10 mm). Jednak nějaké tenoučké vidiáky asi nedělají, bo by se lámaly a jednak kdybys vrtal/klepal blízkými průměry, např. 8 a poté 10mm, tak by se ti tam ta 10 asi zakousla. Ale nevím, mám praxi spíš z lomu s většími průměry, kde to je jak říkám a vrtá se rovnou konečný průměr.

aliendrone

EKSOT123>>> Souhlasím, že vrtání do betonu je jíné, než do železa – o tom žádná. Nicméně předvrtávání děr do panelu má DLOUHOU tradici, ještě z dob bolševika. Tenkrát nebyly k mání odpovídající stroje. Jedna věc je pneumatická vrtačka v lomu či v dole (která má výkonu habaděj, protože je na to přímo konstruovaná), jiná věc je 500W šidítko s „rachocením“ (příklepem). Jak bys s tím vyvrtal do panelu 13tku díru (běžný maxrozměr pro standardní sklíčidla na válcovou stopku), když ne postupně? No, možná jo, pokud jsi KING KONG. ;) :)

Příklep (síla, resp. energie, která je pevně daná konstrukcí vrtačky) se u menšího vrtáku rozkládá do menší plochy (vidiové destičky), tudíž větší efekt a to se ve výsledku projeví SETSAKRA znatelně, tak proto MÁ smysl předvrtávat. Jak píši, kdysi to jinak ani nešlo. A zakousnutí, no to hrozí tak jako tak, ať vrtáš rovnou nebo postupně. Osobně bych řekl, že pokud vrtáš postupně, tak dokonce MÉNĚ (z vlastní praxe, navíc – čím menší průměr vrtáku, tím menší riziko) Každopádně radím, aby držel vrtací/bourací kladivo pevně, riziko „nafackování“ tu je tak jako tak. ;) :)

Jinak – i malé vidiáky jako 3mm se prodávají. https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/vrtak-do-zdi-3x40-70-cyl-zel/

Kepler>>> Spíš podle mne bude plný kameniva – znáš to, cement se rozkradl a objemy se musely plnit, zkrátka hodně šutrů, tedy málo pojiva, hodně plniva. Na tyhle betony prostě potřebuješ pořádný stroj, ergo předvrtávání DOPORUČUJI, pokud není. Uvažuj o těch mosazných hmoždinkách, před cca 2 lety jsem na ně (8ks sedmiček) kotvil takový ten VESA stojan na TV pro mladší starší. Rameno (plně roztažené) skoro metr a bedna má asi 15 kg (odhad, prostě něco přes 50´´) a navíc s tím pořád vexluje – zatím se to ani nehlo. (původní plastové hmoždinky dodávané se stojanem začaly vylézat už po týdnu!) Tož asi tak.

Jinak Mamut > po vytvrzení nosnost přes 20kg/cm2, ale počítej s tím, že musíš dobře připravid podklady (kov odmastit, dřevo nejlépe přebrousit šmirglem atd., však víš)

Hlavně tu zeď odbrus až NA PANEL, štuk na něm NEMÁ tu únosnost. Bylo by smutné, kdyby polička spadla, protože bolševický zednický štuk napláclý na panelu to neudržel. ;) :D :D

EKSOT123

Aliendron, nebudu se hádat, nejsem přes řemeslo. Ale u těch blízkých průměrů je to jak píšu. Pokud budeš vrtat železo 8 mm a poté 10 mm, mělo by to jít bez problému. Ale pokud tak budeš vrtat beton a kámen, tak se ti u toho 10 mm bude kámen při příklepu vylamovat – vrták tam bude zajíždět hlouběji, než má vyvrtáno po celé otočce. A zazdíš ho tam tak, že ho třeba ani nevytáhneš. To byl v lomu problém, když se vrtalo sadou tyčí s postupně se zvětšujícími délkami. Musely se dát buď na všechna tyče stejné průměry korunek, nebo od největší korunky na krátké tyči, po nejmenší korunku na nejdelší tyči. Pokud to někdo spletl a dal na delší tyč malinko větší korunku než byla předchozí, tyč se zazdila a nešla ven.

EKSOT123

K Mosojovi bych napsal, že jsem v paneláku vidiákem a obyčejnou vrtačkou s možností příklepu vrtal díru tuším 12 mm na prostrčení kabelu k PC skrz zeď. O nějakém másle nemůže být řeč a rachotilo to na celý panelák. Jinak samozřejmě pořádné vrtací kladivo s tím nebude mít problém.

mosoj

Že to dělá kravál to je bez diskuse, ale jinak
takto: https://www.id­nes.cz/hobby/dil­na/za-drinu-pri-vrtani-casto-muze-vic-spatny-vrtak-nez-slaba-vrtacka.A100316_161­956_hobby-dilna_bma