Avatar uživatele
Registrovaný

Jak pracovat s osciloskopem ?

Rád bych se to naučil, ale chybí mi praxe.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Registrovaný

Obecně, co platí pro většinu osciloskopů:
0. Position pro napětí i pro čas nastavíme do výchozího stavu (na 0). To znamená, že při odpojené sondě se zobrazí rovná čára uprostřed obrazovky.
1. Nastavíme rozsah napětí (voltage) na hodnotu o něco vyšší, než je rozsah napětí měřeného signálu (pokud nevíme, pak nejvyšší), napětí odečítáme z obrazovce na svislé ose
(některé osciloskopy obsahují kolík, na kterém lze měřit testovací signál, např. obdélník 2kHz, 5V, na něm lze zkusit, zda vůbec osciloskop měří)
2. Přepneme vstup na AC (střídavý) nebo DC (stejnosměrný) podle toho, co chceme vidět. AC nezobrazuje stejnosměrnou složku.
3. Aby se vůbec něco zobrazilo, je dobré nemít synchronizaci přepnutou na spouštění úrovní (triggerem).
4. Zobrazí-li se signál (alespoň rovná čára), můžeme pokračovat, jinak je třeba vyřešit body 1 a 3 podrobněji (podle manuálu)
5. Volbou rozsahu napětí (voltage) roztáhneme signál tak, aby se amplituda pohybovala výškově téměř přes celou obrazovku.
6. Je-li signál ve vodorovném směru příliš zhuštěný, zmenšíme čas na časové základně (time), je-li příliš řídký, zvětšíme čas.
7. Aby se signál zobrazil při každém snímku obrazovky na stejné místo, použijeme trigger. Zvolíme, zda podle náběžné nebo sestupné hrany (nebo jinak podle možnosti osciloskopu) a nastavíme úroveň napětí (level), při které se časová základna spustí. Pokud signál z obrazovky zmizí, je úroveň nastavena mimo rozsah měřeného signálu.
8. Knoflíky position můžeme posouvat měřený průběh nahoru, dolů, vlevo i vpravo, pokud je osciloskop má.
9. Digitální osciloskopy mají ještě výbornou vlastnost, že se dá zachytit jeden úsek signálu a tlačítkem STOP jej nechat zobrazený na obrazovce libovolně dlouho.

Velikost napětí odečítáme počtem dílků (na volbě rozsahu je zobrazeno napětí na 1 dílek), čas odečítáme na vodorovné ose počtem dílků (na volbě časové základny je zobrazen čas na 1 dílek).

U dvoukanálových osciloskopů navíc musíme řešit který kanál zobrazujeme.

Některé osciloskopy mohou mít také vestavěnou děličku napětí, která se dá přepínat, např. x10, x100, x1000.

Osciloskopy obsahují spousty dalších funkcí, jak např. inverze kanálu, režim X-Y, externí synchronizace, alter/chop, matematické funkce, FFT... to už jedině podle manuálu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Doporučuji manuál, praxe pak přijde jako na koni.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 924
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 417
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 302
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.