Elaela

Jak poznat kdy a co potřebuje Li-Ion baterie aby se nezničila?

Píše se:
Neudržujte je stále při 100% nabití. Ideální je udržovat akumulátor mezi 20%-80% kapacity. Při 40% nabití je životnost zhruba 3× delší.

Jenže – a uvedu příklad:
Máme doma Aku vrtačku s touto baterií 20V, a 2,0 Ah na které se neobratují procenta nabití a s nabíječkou 18V –1500 mA. Odložila jsem ji k nářadí a moc často se nepoužívá. Co s tím? To ji mám chodit pravidelně nabíjet? Což o to, to by se zvládlo, ale jak často? Vznikají dvě otázky.

  1. Jak často dobíjet? Jak to poznám aby se nezničila úplným vybitím? Jednou za týden? Za měsíc? Za rok? Za 3 roky?
  2. Jak dlouho nabíjet aby se NEnabila do 100%?

Děkuji

Odpovědi
Edison

Všechny tyhle věci by měla mít na starosti příslušná elektronika. Ta by právě měla zajistit to, aby 0% pro uživatele bylo cca těch 20% na článcích, resp. 100% pro uživatele bylo cca těch 80% na článcích. Aby se u každého typu baterie o tohle staral uživatel je bohapustý nesmysl.

mosoj

Nebudu tady uvádět technická data Li-on článků. Nemá to cenu. Nech to na výrobcích. Největší nebezpečí zničení li-on článku hrozí při jeho vybití pod dovolenou úroveň. Toto ti zajistí elektronika v nářadí, nebo tzv. chráněný li-on článek, to jest elektronika v článku a nebo dokonce obojí současně. Totéž platí i pro nabíjení. Napětí při nabíjení taktéž nesmí překročit dovolenou úroveň na článku. To zajistí originální nabíječka , či chráněný li-on článek nebo obojí. Prostě nabíječka sama vypne a nářadí samo naráz přestane fungovat. Nepřestává fungovat pozvolně až do nuly. Kolik je čeho procent nech koňovi, má větší hlavu.
Takový ty keci o nějakých procentech vypusť z hlavy. Sama říkáš, že se to nikde nepraktikuje jenom u mobilů, ale celkem k ničemu to není. Prostě mobil má procesor, tak proč to nepřikrášlit. To platí i pro nářadí pokud je vybavené procesorem.

Co se týká nářadí které na dlouhou dobu odstavíš,? Tak než ho odstavíš tak ho dobij! Li-on článek má minimální samovybíjení. Články se mají skladovat nabité!Takže když ho zkusíš 1× za rok dobít sama zjistíš že se baterie bude dobíjet velmi krátkou dobu. 1 x za rok ti to nic neudělá. Životnost baterie v normálním automatickém provozu je daná počtem nabíjecích cyklů!! Takže když baterii nenabíjíš na plnou kapacitu, životnost ji naopak snižuješ.

dr.luha

Dá se předpokládat, že AKU má odpojovací elektroniku při vybití. Takže pokud vrtačka funguje, je baterie v bezpečné pracovní oblasti napětí. Skladovací napětí by mělo být 18V-18,5V (5 článků).

kosmaas

Hele žijeme v kapitalismu a myslíš, že má někdo zájem aby ti ta baterie vydržela? Jo ještě, že tam je ta elektronika co ti „chrání“ baterii :)