Avatar uživatele
Pokročilý

Jak poznat kdy a co potřebuje Li-Ion baterie aby se nezničila?

Píše se:
Neudržujte je stále při 100% nabití. Ideální je udržovat akumulátor mezi 20%-80% kapacity. Při 40% nabití je životnost zhruba 3x delší.

Jenže - a uvedu příklad:
Máme doma Aku vrtačku s touto baterií 20V, a 2,0 Ah na které se neobratují procenta nabití a s nabíječkou 18V -1500 mA. Odložila jsem ji k nářadí a moc často se nepoužívá. Co s tím? To ji mám chodit pravidelně nabíjet? Což o to, to by se zvládlo, ale jak často? Vznikají dvě otázky.

1) Jak často dobíjet? Jak to poznám aby se nezničila úplným vybitím? Jednou za týden? Za měsíc? Za rok? Za 3 roky?

2) Jak dlouho nabíjet aby se NEnabila do 100%?

Děkuji

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Všechny tyhle věci by měla mít na starosti příslušná elektronika. Ta by právě měla zajistit to, aby 0% pro uživatele bylo cca těch 20% na článcích, resp. 100% pro uživatele bylo cca těch 80% na článcích. Aby se u každého typu baterie o tohle staral uživatel je bohapustý nesmysl.


Avatar uživatele
Zlatý

Nebudu tady uvádět technická data Li-on článků. Nemá to cenu. Nech to na výrobcích. Největší nebezpečí zničení li-on článku hrozí při jeho vybití pod dovolenou úroveň. Toto ti zajistí elektronika v nářadí, nebo tzv. chráněný li-on článek, to jest elektronika v článku a nebo dokonce obojí současně. Totéž platí i pro nabíjení. Napětí při nabíjení taktéž nesmí překročit dovolenou úroveň na článku. To zajistí originální nabíječka , či chráněný li-on článek nebo obojí. Prostě nabíječka sama vypne a nářadí samo naráz přestane fungovat. Nepřestává fungovat pozvolně až do nuly. Kolik je čeho procent nech koňovi, má větší hlavu.
Takový ty keci o nějakých procentech vypusť z hlavy. Sama říkáš, že se to nikde nepraktikuje jenom u mobilů, ale celkem k ničemu to není. Prostě mobil má procesor, tak proč to nepřikrášlit. To platí i pro nářadí pokud je vybavené procesorem.

Co se týká nářadí které na dlouhou dobu odstavíš,? Tak než ho odstavíš tak ho dobij! Li-on článek má minimální samovybíjení. Články se mají skladovat nabité!Takže když ho zkusíš 1x za rok dobít sama zjistíš že se baterie bude dobíjet velmi krátkou dobu. 1 x za rok ti to nic neudělá. Životnost baterie v normálním automatickém provozu je daná počtem nabíjecích cyklů!! Takže když baterii nenabíjíš na plnou kapacitu, životnost ji naopak snižuješ.


Avatar uživatele
Bronzový

Dá se předpokládat, že AKU má odpojovací elektroniku při vybití. Takže pokud vrtačka funguje, je baterie v bezpečné pracovní oblasti napětí. Skladovací napětí by mělo být 18V-18,5V (5 článků).


Avatar uživatele
Registrovaný

Hele žijeme v kapitalismu a myslíš, že má někdo zájem aby ti ta baterie vydržela? Jo ještě, že tam je ta elektronika co ti "chrání" baterii :)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 993
Zlatý Bedy 675
Zlatý Hlada 484
Zlatý gecco 476
Zlatý ge0rge 446
Zlatý www 412
Zlatý Dochy 335
Zlatý led 324
Zlatý Drap 313
Zlatý beer 297

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.