Karel51

Jak opravit motůrek elektrického vláčku PIKO.

Mám elektrické mašinky PIKO, asi 60 let staré. Dalo by se říct, že už několik desetiletí ležely v krabičkách a nyní je vnučky objevily a chtěly by si s nimi hrát, ale vláčky nejezdí. Mašinku jsem rozebral s tím, že motůrek opravím. Bylo vidět, že motůrek má snahu se rozjet, občas i chvilinku běžel, ale nakonec přestal úplně. Jenom bylo vidět, že by měl snahu, rotor se pohnul, ale to bylo vše. A tak jsem motůrek rozebral, proměřil vinutí rotoru zda není někde přerušené, nebo není-li zkratováno na kostru, ale vše mi ukazovalo, že je v pořádku. A tak jsem akorát vše vyčistil a poskládal zpět, vyměnil uhlíky, vyčistil komutátor, ale motůrek se chová stejně. A tak mě napadlo, jestli není možné, že pernamentní magnet, který tam je jako stator může za ta léta nepoužívání ztratit svůj magnetismus. Pokud k němu přiložím kovový předmět, tak je vidět, že jako magnet funguje, ale nevím zda dostatečnou silou. A pokud tomu tak opravdu je, tak by otázka zněla, jestli se dá jeho magnetismus nějak obnovit.

Odpovědi
Hlada

O ztrátě magnetismu vůbec neuvažuj. To je naprostá volovina. Tyhle motorky jsou poruchové. Odcházejí kotvy. Pro zjištění závady by to chtělo miliohmetr s větším proudem. Digiohm nebo čtyřvodičovou Omegu. Jestli je to TT, tak motorky se dají pořád koupit. Šedé pro rychlíkové lokomotivy, černé pro parní. Liší se otáčkami.

elkon

Je potřeba také proměřit komutátor. A pak mít dobře nastavené uhlíky.
Něco o magnetech je zde. https://www.ab­cmagnet.cz/cs/o-magnetech/aktuality-zajimavosti/ztraty-magnetickeho-toku-magnetu-s-casem
Více také zde: http://fyzweb­.cz/odpovedna/in­dex.php?limit_od=7&hle­dat=magnety

A na okraj, magnet je permanentní.

Dochy

elkon: On ani permanentní magnet nemusí vydržet na vždy. Jednou za náma na dílnu přišel kolega, že by potřeboval nabudit magnet pro magneto v nějakém traktůrku. Sice jsme měli pochybnosti, ale zkusili jsme… měli jsme na dílně regulovaný zdroj 200V/10A pro buzení magnetických separátorů, tak jsme na něj připojili cívku 1.5 drátu a na cívku navlékli podkovu z toho magneta. Prý to pak snad zas fungovalo, takže operace úspěšná. Na jak dlouho netuším.