Avatar uživatele
Karel51

Jak opravit motůrek elektrického vláčku PIKO.

Mám elektrické mašinky PIKO, asi 60 let staré. Dalo by se říct, že už několik desetiletí ležely v krabičkách a nyní je vnučky objevily a chtěly by si s nimi hrát, ale vláčky nejezdí. Mašinku jsem rozebral s tím, že motůrek opravím. Bylo vidět, že motůrek má snahu se rozjet, občas i chvilinku běžel, ale nakonec přestal úplně. Jenom bylo vidět, že by měl snahu, rotor se pohnul, ale to bylo vše. A tak jsem motůrek rozebral, proměřil vinutí rotoru zda není někde přerušené, nebo není-li zkratováno na kostru, ale vše mi ukazovalo, že je v pořádku. A tak jsem akorát vše vyčistil a poskládal zpět, vyměnil uhlíky, vyčistil komutátor, ale motůrek se chová stejně. A tak mě napadlo, jestli není možné, že pernamentní magnet, který tam je jako stator může za ta léta nepoužívání ztratit svůj magnetismus. Pokud k němu přiložím kovový předmět, tak je vidět, že jako magnet funguje, ale nevím zda dostatečnou silou. A pokud tomu tak opravdu je, tak by otázka zněla, jestli se dá jeho magnetismus nějak obnovit.

Zajímavá 0 před 474 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

O ztrátě magnetismu vůbec neuvažuj. To je naprostá volovina. Tyhle motorky jsou poruchové. Odcházejí kotvy. Pro zjištění závady by to chtělo miliohmetr s větším proudem. Digiohm nebo čtyřvodičovou Omegu. Jestli je to TT, tak motorky se dají pořád koupit. Šedé pro rychlíkové lokomotivy, černé pro parní. Liší se otáčkami.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Je potřeba také proměřit komutátor. A pak mít dobře nastavené uhlíky.
Něco o magnetech je zde. https://www.ab­cmagnet.cz/cs/o-magnetech/aktuality-zajimavosti/ztraty-magnetickeho-toku-magnetu-s-casem
Více také zde: http://fyzweb­.cz/odpovedna/in­dex.php?limit_od=7&hle­dat=magnety

A na okraj, magnet je permanentní.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

elkon: On ani permanentní magnet nemusí vydržet na vždy. Jednou za náma na dílnu přišel kolega, že by potřeboval nabudit magnet pro magneto v nějakém traktůrku. Sice jsme měli pochybnosti, ale zkusili jsme… měli jsme na dílně regulovaný zdroj 200V/10A pro buzení magnetických separátorů, tak jsme na něj připojili cívku 1.5 drátu a na cívku navlékli podkovu z toho magneta. Prý to pak snad zas fungovalo, takže operace úspěšná. Na jak dlouho netuším.

Nový příspěvek