k.wixy

Jak odstoupit od darovací smlouvy – dar v podobě měsíční platby

Dobrý den, moc ráda bych se zeptala, zda je možné, zrušit darovací smlouvu, jež byla sepsaná bratrem a mnou ve věci jeho insolvenčního řízení. V době, kdy bratr žádal o insolvenci měl nízký plat a proto mu byla dána rada, aby mu někdo z rodiny pomohl tzv. darovací smlouvou. Tu jsme uzavřeli spolu a já se tak zavázala mu přispívat měsíčně nemalou částkou (bylo to dle právníků jediné možné řešení), což bylo soudem uznáno, bratru byla insolvence schválena a mě uvalena povinnost přispívat. Nicméně se situace během roku velmi změnila – bratr je ze svého platu již téměř rok schopen platit 1,5 násobek původně žádané částky (což je mu vše z platu strženo a ponecháno jen životní minimum) a mě se naskytla příležitost řešit vlastní bydlení (dříve podnájem) a jako matka samoživitelka dvou nezletilých dětí jsem si zřídila hypotéku na domeček. Samozřejmě jsem v žádosti hypo. úvěru naši darovací smlouvu přiznala. Je z této, nyní už nesmyslné, darovací smlouvy cesta ven? Děkuji za odpověď, Kristýna

Odpovědi
anonym

Od darovací smlouvy odstoupit lze, ale toto odstoupení má své zákonem stanovené podmínky (nevhodné chování obdarovaného vůči dárci atd.) Vy jste souhlasila s tím, že jste bratrovi budete přispívat měsíčně formou daru. Toto mi není jasné, který chytrák Vás přesvědčil na něco, z čeho se lze vyvázat opět jenom díky rozhodnutí soudu. Vy jste se rozhodla bratrovi pomoci na svůj vlastní úkor. Netuším, zda máte nějakou smlouvou nebo dohodou ošetřeno, že darované peníze Vám bratr někdy vrátí. Pokud taková smlouva neexistuje, tak zřejmě nikoliv.
Darovací smlouva (ačkoliv se Vám zdá nesmyslná) platná je. Dokonce s ní bylo počítáno při soudním řízení. Můžete zkusit soud, který rozhodoval ve věci Vašeho bratra, požádat o nové rozhodnutí na základě změněných podmínek, ale moc šancí nedávám tomu, že soud rozhodne ve Váš prospěch. V žádosti soudu byste musela žádat o nový rozsudek, který by současně zrušil i darovací smlouvu mezi Vámi a Vaším bratrem.

VŠECHNY

Dobrý den, jak to dopadlo?
Stojím před podobným problémem. Moje neteř mě požádala o podepsání darovací smlouvy, aby dosáhla na oddlužení. Ale já už nyní vím, že si budu chtít brát hypotéku na byt. Vy jste tu darovací smlouvu u hypotéky teda přiznala, tím jste si vlastně omezila Váš příjem a výši hypotéky. Myslíte, že je to v nějakém registru vedené? Že kdybyste to nepřiznala, že by na to přišli?
Takže neplatí to, co všude čtu, že když přestanu platit ten dar, tak to po mě nemůže nikdo vymáhat. Musí to jít přes soud…
Díky pokud mi odpovíte, zatím jsem darovací smlouvu nepodepsala.

k.wixy

Děkuji za Vaši odpověď. Do celé této patálie nás natáhla bratrova insolvenční poradkyně, která pravila, že je to jediná možnost. S bratrem jsme podepsali předloženou darovací smlouvu a jelikož jde o dar, není to návratné. Od doby, kdy bratr o insolvenci žádal, se mu velmi zlepšily pracovní podmínky a nyní je mu strháváno víc peněz, než měl v počátku jako dlužné částky a do toho ještě já musím přispívat téměř 4000 Kč/měs. S insolvenčním správcem není rozunmá řeč, jelikož má z přijmutých plateb své jisté .. Asi budeme s bratrem muset navrhnout nové soudní řízení. Děkuji Vám mnohokrát za radu a především za Váš čas.

Sůwa

Nějak se mi nezdá, že by předmětem darovací smlouvy mohla být blíže nespecifikovaná částka ve formě měsíční splátek. Darovat lze něco konkrétního, závazek nikoliv. Doporučuji poradu s právníkem, možná je chyba ve formulaci smlouvy, nebo při její interpretaci zde.

k.wixy

Nene, částka byla určena na 3700,– Tato částka bratrovi chyběla do minimální výše splácené insolvence. Tehdy měl nástupní plat. Nicméně jsme byli podvedeni v tom, že ačkoliv již bratr vydělává dost, aby vše utáhl sám, je nutné přispívad darem, který byl sepsám kvůli neschopnosti platit.

Sůwa

Rozumím tomu tak, že splácíš za bratra měsíčně určitou částku, ale její konečná výše přece musí být nějak stanovena, ne? To bys taky mohla platit do konce života. Momentálně by snad šlo domluvit se s bratrem, aby ti spácenou částku měsíčně zas vracel.

k.wixy

Ano, soud to stanovil na dobu 5ti let. Bratr mi se vším pomáhá a něco vrací, ale v případě, kdy je mu ponecháno pouze životní minimum, už toho pak nemám moc …