xiperio

Jak obnovit funkci knoflíků u plynového sporáku?

Těžko se s nimi otáčí?
Jak to vyčistit, aby to šlo lehce.?
Máte s tím zkušenost? Děkuji?

Nejlepší odpověď
Hlada

Kohouty je potřeba rozebrat, vymýt benzínem a namazat. Vyrábí se speciální tuk na plynové kohouty. Když jsem to dělal, tak jsem ho neměl. Použil jsem grafitovou Molyku. Fungovalo to pak třicet let až do výměny sporáku.

Další odpovědi
led

Skúste okolie ovládačov očistiť od zanesenej mastnosti.
Niekedy sú ovládače nielen zanesené mastnotou, ale po stlačení zapaľovania plameňa ostáva zapnuté iskrenie, čo môže byť následkom „ťažkej ruky“ pri zapaľovaní a posunutím lôžka gombíku.

Zásadne, na opravu plynu, elektriky, vody, pokiaľ tomu nerozumiete, vždy volajte odborníka, nie suseda „Kutila“

elkon

Vyčistit a promazat olejem.

Čecho_slovák

Olejem bych to nepromazával, ale použil bych WD40. V případě, že by nepomohl, volej technika na plyn.

aliendrone

Jinak než popisuje Hlada to nepůjde. ;) :)
Teď už jen záleží na tom, jak starý je sporák. Obecně ty hodně staré se dají celkem snadno zprovoznit vyčištěním a zaleštěním dosedacích ploch ventilů, ty nové… ANO, také se dají, ale varuji tě. Až zvedneš ten kryt, tak budeš mít pocit, že čumíš do rádia ze 60. let. Samé termojistky, heatingová čidla, zapalovací jiskřiště – elektriky jako když na…e a rozmaže. Pokud nemáš schema, bude to nadlouho!

Mladší starší sourosemetrice „nedržel plamen“ (po zapálení hořáku a puštění knoflíku došlo k uzavření ventilu), tož proč by volala opraváře (a především ho PLATILA ;) :D), když je tu její Brrr! a Trrr! :(
No když jsem to zvedl a okouknul to (asi 10let stáří, kombinovaný s el. troubou), myslel jsem že mě odvezou. ;) :D :D

  1. Připrav se na nejhorší alternativu a tou jsou narušená (zadírající se) sedla ventilu. Někdy to je tak dorasené, že to nejde zaleštit, bude třeba výměna – POKUD bude k sehnání NDčko. :(
  2. Za ŽÁDNÝCH okolností nepoužívej „nějaký olej“ a už VŮBEC NE WD-40!! (rychle vysychají, zvláště při vyšších teplotách)

Mazací tuk (vazelína) musí splňovat dost podmínek – na vysoký tlak, na teplotu, chem. odolnost a vůbec kdesicosi. Namaž VÝHRADNĚ k tomu určeným mazacím tukem. Hele, plyn není sice nic „bububu“ světoborného, ale jako se vším – když to řádně potento, tak může být i řádný průtento, chápeš? ;) :D :D

BTW – Tak otáčí nebo neotáčí se to lehce a děkuješ nebo neděkuješ?? ;) :D :D

Dochy

Alien: Souhlasím s tím, že by se to mělo dělat odborně a s vhodným materiálem, ale:
Vysoký tlak? – V plynovém rozvodu je tlak asi jako když chceš hubou sfouknout padáčky z pampelišky.
Teplota? No nejsem si jist, ale ty ventily se nejvíc zahřejou asi když se pod nima zapne trouba. Jsou schované pod spodní miskou hořáku, takže k plamenu se nedostanou ani zprostředkovaně a navíc chlazené procházejícím plynem.

Jinak také případnou opravu radši svěřím někomu jinému, to jen že mi tyhle skutečnosti nesedí 😉

Viktorie II.

elkon, tvá odpověď je opět zavádějící. Jaký/který olej má podle tebe použít? Slunečnicový, panenský olivový nebo olej na mazání lodního šroubu?🤦‍♀️

mosoj

Já používám lubrikant Pepino.

elkon

Ten kdo používá hlavu jistě pochopí, že to není jedlý olej, který je na vaření, ale olej průmyslový (třeba na šicí stroje).