2jarka

Jak nahradit slovo pochutiny?

pochutiny typu, slané oříšky, brambůrky…

Nejlepší odpověď
Kepler

Podle současné definice je pochutina poživatina obsahující hlavně látky povzbuzující chuť n. nervovou soustavu (např. koření, káva) http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pochutina Takže mám pochyby, jestli oříšky nebo brambůrky patří mezi pochutiny. Dříve se tím ale myslely i lahůdky, zákusky, takže lze připustit. Pochutina je souhrnný název pro spoustu druhů, takže těžko nahradit, snad jenom lidově mls, pamlsek, pokroutka, kokino, dobrůtka…

Další odpovědi
zjentek

V jakém kontextu?

Drobné jídlo, dobroty, zobání, doplňky stravy, mňamky, svačinka, občerstvení, pochoutky, snacks… já tomu říkám slaný sladkosti ;)

annas

Dívala jsem se pro zajímavost do slovníku a ten uvádí

pochutina, = ´poživatina obsahující hlavně látky povzbuzující chuť n. nervovou soustavu.
sladké/slané pochutiny
pochutiny (vhodné) k vínu/pivu
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/pochutina

Ještě ze slovenštiny
„Pochutiny sú potraviny zväčša rastlinného pôvodu, podporujú tráviacu činnosť, pôsobia na nervovú sústavu a na duševnú oblasť, zlepšujú chuť do jedla. Pochutina je požívatina s nepatrnou alebo nijakou výživnou hodnotou..“
http://refera­ty.atlas.sk/prak­ticke-pomocky/maturitne-otazky/56259/poc­hutiny

Druhy pochutin
"Mezi pochutiny se počítají: káva, kávoviny, koření a kořenící přípravky, kakao, čaje, sůl, octy, přípravky na dochucování jídel (worcester, polévkové koření, kečupy, čatní…), kypřící prostředky, hořčice, oříšky, chipsy atd.

Jedním slovem se nedá nahradit. Protože pochutiny jsou různého druhu – ocet či polvékové koření je zcela něco jiného jako oříšky či krekery.

Kryšpín

Mňam ze supermarketů

lota

pochoutky, slané dobroty, křupání, něco k chroupání…