postcd

Jak můžu vypočítat průměrný příkon, když znám čas a celkovou spotřebu v kWh?

Měřič spotřeby el. energie ukázal, že pračka spotřebovala za dobu 1h. 12m. 0.3kWh energie (teplá vstupní voda, praní na 40°C bez předpírky). Jaký je tedy průměrný příkon (spotřeba ve wattech)? Cena elektřiny mi vychází na zhruba 1 Kč za jeden prací cyklus… (počet kWh krát cena za kWh podle vyúčtování) děkuji

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Průměrný příkon=spotřeba (kWh) : čas (hod.) Pozor na přepočet minut na hodiny!

Další odpovědi
Justin1

spotřeba = průměrný příkon krát čas

aliendrone

Mícháš hrušky s banány a nejsi v tom sám. ;) :) Příkon (měří se ve wattech) a spotřeba (měří se ve wattech za jednotka času, tedy např. v kWh) jsou RŮZNÉ věci. Je to jako kdyby ses ptal kolik metrů měří 20km/h. :(

Já si pamatuji takovou vychytávku, která se učila kdysi dáááávno (dnes je prý nemožně zastaralá), ještě před tím, než se prvostupňovým školáčkům začaly hustit do hlavy množiny. Ta vychytávka se jmenuje TROJČLENKA a je fakticky dobrá. :) Možná není moderně genderově vyvážená a dostatečně multikulturní, zato se s ní počítá FAJN a EASY. Doporučuji!

Takže:
(1 : 1,2) x 300 = 250

Když se ptáš na ten převod… Pokud potřebuješ přepočet z minut na hodiny tak minuta je 1/60h (to by tě mohlo trknout) ergo> 1h=60min +12min = 72min > 72min x (1/60) = 1.2h

Průměrný příkon je tedy 250W.
Pokud se ptáš na průměrnou spotřebu, tak je to 1/4 kWh (NEBO 250Wh NEBO 0,25kWh), to už ti snad je jasné, jaxe k tomuto výsledku dostat. ;) :D :D

Vinpe

0.3kWh = 300W [Wattů]
Příkon spotřebiče 250W
Spotřeba 0.25kWh

mosoj

Pravdu má Justin1 a Vinpe. Justin udává vzorec. Vinpe výsledek. Nicméně pokud si někdo nedokáže spočítat že 1 hod 12' = 1,2 hod, měl by se vrátit do školy.

Hlada

Trojčlenkou.
Jesliže za 1,2 hodiny spotřebovala 0,3 kWh, pak za 1 hod průměrně spotřebovala 0,25 kWh. Tomu odpovídá průměrný příko 250 W. Při ceně 4 Kč/kWh je tedy cena takového cyklu 1 Kč.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

orwell

Váhal jsem, jestli to sem vůbec mám dát, ale když už jsem to zplodil a vidím tsunami příspěvků, rád bych ještě utrousil pár “mouder“. Snad mně bude odpuštěno.

1. Něco k těm jednotkám:
Nelze zaměňovat jednotky příkonu a spotřeby energie, protože se jedná o jednotky dvou různých fyzikálních veličin, sice příbuzných, ale mající různý fyzikální rozměr. Takže Ws, Wh, kWh, MWh… jsou jednotky energie (resp. práce), zatímco W, kW, MW,… jsou jednotky příkonu (resp. výkonu).
Možná by bylo záhodno ještě dodat, že jednotky činného výkonu (resp. příkonu), protože jsou i další (VA, var).
Z věty “příkon se rovná energii spotřebované za jednotku času“ nelze vyvozovat, že se obecně příkon rovná energii. Proto je vhodnější raději napsat “příkon se číselně rovná…“ To bych na základě takové chybné úvahy mohl říct, že např. rychlost se vlastně rovná délce, protože rychlost se přece rovná délce dráhy proběhnuté za jednotku času, ne? Proto je vhodné vložit tam slovíčko “…se rovná číselně…“
Ještě je dobré vědět, že 1Ws = 1J, kvůli různým převodům jednotek, např. kWh na MJ apod. Taky je málo známé, že existuje ještě jedna jednotka energie (práce) používaná ve vědě o “světě atomů“ a tou je eV (elektronvolt). S tou se ale moc nesetkáváme.
2. Něco k té trojčlence:
Není tak úplně pravda, že není co vysvětlovat, jak zde zaznělo. Přestože jsme všichni chodili do ZŠ, vsadím se, že po světě chodí stále dost lidí, kteří nevědí, ve kterých případech nelze trojčlenku použít. Ve škole se obvykle učí, že přímá úměra mezi dvěma veličinami znamená “čím větší je jedna, tím větší je druhá“ a nepřímá úměra “ čím větší je jedna, tím menší je druhá“. To je sice pravda, ale to nestačí. Je třeba velmi důrazně obecenstvu sdělit, že pro přímou úměru musí platit “kolikrát větší je jedna, tolikrát větší je druhá“ a pro nepřímou úměru “ kolikrát větší je jedna, tolikrát menší je druhá“. Ne pro všechny vztahy mezi veličinami tohle platí a platnost či neplatnost zmíněných podmínek nemusí být vždy na první pohled zřejmá. Pokud např. budu chtít spočítat pomocí znalosti velikosti odporu drátu kruhového průřezu s danou rezistivitou, délkou a průměrem jeho odpor při změněné délce pomocí přímé úměry, není problém. Pokud se bude jednat o odpor při změně průřezu pomocí nepřímé úměry, opět není problém. Ale pokud půjde o velikost odporu při změně průměru (resp. poloměru) tak s trojčlenkou narazím. Pokud tedy nechci počítat nejprve průřez a převést to tak na předcházející případ. Odpor drátu závisí přímo úměrně na délce (kolikrát větší délka, tolikrát větší odpor), nepřímo úměrně na průžezu (kolikrát větší průřez, tolikrát menší odpor), ale v případě závislosti odporu na průměru vodiče už to neplatí, protože ve jmenovateli zlomku příslušného vzorce je d2 (nebo r2) a klasickou trojčlenku pro nepřímou úměru nelze použít. U Newt. gravit. zák. je to podobné, ve jmenovateli zlomku je druhá mocnina vzdálenosti těles. A našlo by se toho spousta. Myslím si, že nejjednodušeji se lze o tomto “efektu“ přesvědčit výpočtem obsahu čtverce při změněné délce strany a zkusit to trojčlenkou, i když jen magor by to takhle počítal. Ale je to na tom pěkně vidět. Mezi délkou strany a obsahem čtverce sice platí “čím větší, tím větší“, ale neplatí tam “kolikrát větší, tolikrát větší“.
Omlouvám se tímto všem vědcům zde za nošení dříví do lesa, ale možná to nějakému žáčkovi někdy pomůže, třeba.

Vinpe

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

„Spotřeba ve Wattech je 250 W za hodinu.“
Ne. Neptá se na spotřebu ve Wattech a spotřeba není 250 W za hodinu.

Vinpe

Příkon: 250W
Spotřeba: 250Wh= 0.25kW.

Vinpe

Spotřeba: 250Wh=0.25kWh.

Dochy

Příkon spotřebiče 250Wh = 0.25kWh
A tohle samozřejmě také NE!

Dochy

Aliene, i když vím, že máš tohle prakticky v malíčku, tu formální stránku věci jsi zazdil jak trojčlenkou, tak tím tvrzením o Wattech za jednotku času.

orwell

postcd: správné odpovědi vidím u Justin 1 a Bohumil. Máš pravdu, že tahat do toho nějakou trojčlenku je zbytečné a tak trochu i matoucí. Ta „jednička“, o které se zmiňuješ, je tam proto, abys mohl propašovat do úměry nějak ten příkon, tj. množství energie za jednotku času, kterou je zde právě ta hodina. Mně to připadá jako drbat se pravou rukou za levým uchem, ale nešť. Když už, tak bych to napsal asi takhle:
0,3 kWh ......... 1,2 h
x kWh ......... 1 h

⇒ x kWh : 0,3 kWh = 1 h : 1,2 h =>
x = (1 h / 1,2 h )*0,3 kWh = 0,25 kWh
No, a jelikož se jedná o množství energie spotřebované za 1 h provozu,
rovná se ČÍSELNĚ příkonu spotřebiče v kW, protože příkon je definován jako množství spotřebované energie za jednotku času, tedy P = A / t. V našem případě jsme zvolili za jednotku času 1 h.
Písmeno A jsem zvolil místo W proto, aby nedošlo ke zmatkům se značkou pro jednotku výkonu watt.
Nevím, jestli jsem to napsal dost srozumitelně, ale snad jsi mě pochopil.
Přitom stačilo použít rovnou vztah P = A / t a nemontovat do toho nějakou trojčlenku.
S tím, co píše alien, tj. „…spotřeba (měří se ve wattech za jednotka času,…“ bych si dovolili výjimečně i nesouhlasit, neboť to „za“ jednotku času má obvykle význam lomeno (či děleno) jednotkou času a to sem nepasuje. W/h je trochu něco jiného, než W*h.
Cose týká Vinpe a jeho odpovědi:
0.3kWh = 300W [Wattů]
Příkon spotřebiče 250W = 0.25kWh
tak to je na pětku a i tomu, kdo mu dal bod. Tvrdit, že 0,3 kWh je 300W a 250W je 0,25 kWh, to chce mít opravdu kuráž. Ve škole to raději nezkoušej (pokud studuješ).

Dochy

Marně hledám, co bych Ti tu mohl vytknout 😉 Krásně shrnuto.

postcd

Jediní kdo dali téměř kompletní odpověď jsou Jiří Bohumil a aliendrone. Ostatní odpovědi jsou nekompletní nebo nesmyslné. Ohledně té trojčlenky (1 : 1,2) x 300 = 250 by možná chtělo vysvětlit proč ta první jednička a proč v tomto pořadí. Možná je to ale nad rámec této otázky a diskuze.

Dochy

Ohledně té trojčlenky (1 : 1,2) x 300

Zkrátka pitomá trojčlenka, která tu ale v tomto případě nemá co dělat, protože, pokud by se to s ní bralo vážně, rozhodí jednotky…
1 [h] / 1,2 [h] * 300 [Wh] = 250 [Wh] což je správně číselně, ale význam by to formálně mělo jiný.
Správně zkrátka
300 [Wh] / 1,2 [h] = 250 [W]

aliendrone

orwell, Dochy>>> Ještě že vás mám, dneska mám od rána vymleto. Příště si to raději zkontroluji. Ráno zkysnu ve výtahu, všecko o čem jsem si myslel, že spolehlivě klapne vyšlo sotva na polovic a to „nejlepší“ přišlo odpoledne. Kua – nemůžu spát a to za 2h vstávám. Dnes jsem si TK radši neměříl, abych náhodou po odečtu nešel do vrtule. ;) :D :D

led

aliendrone ale bodík za také krásne zdôvodnenie, na úrovni rovnako zavádzajúcich zdôvodnení ehhhmm pandemických a antipandemických komisií odvádzajúcich pozornosť účastníkov zájazdu iným, nimi určeným smerom, si naozaj zaslúžite. Čo na tom, že je chybné a zavádzajúce, aj tak…
aliendrone na Hrad!

mosoj

Hatlapatla, příkon a spotřeba ve watech atp.a ještě hodnotíš?

aliendrone

postcd>>> Mrzí mne, že se ti má odpověď nezdá dostatečně kompletní. Ano, „zatajil“ jsem postup ohledně té spotřeby předpokládajíc, že odvodíš SÁM tak dramatickou a komplikovanou věc, jakou je 0,25kW po dobu 1 hodiny = spotřeba 0,25 kWh. ;) :D :D

A nechce se mi ohledně něčeho tak profláknutého jako je trojčlenka nosit dříví do lesa, jak by řekl Edison (asi nebožtík, že by mu to nakonec ty volty spočítaly? ;) :D) > UTFG! No ale pro jistotu, když vidím co píšeš… https://matema­tika.cz/trojclen­ka

Pepa25

Co chcete vysvětlovat na trojčlence ?? On tu je někdo, kdo neabsolvoval povinnou školní docházku?

Justin1

V otázce se taky mluví o průměrném příkonu a celkové spotřebě, ne o průměrné spotřebě.

Energii v kilowatthodinách dělíš časem v hodinách a dostaneš průměrný příkon za ten čas.

1 minuta je 1/60 hodiny, 12 minut je 12/60 = 1/5 = 0,2 hodiny. Sečti 1 hodinu a 0,2 hodiny a máš čas v hodinách. To neumíš spočítat?

postcd

„Energii v kilowatthodinách dělíš časem v hodinách a dostaneš průměrný příkon za ten čas.“
Proč tedy v odpovědi uvádíte vzorec: spotřeba = průměrný příkon krát čas
a ne:
průměrný příkon = …
na spotřebu jsem se neptal, ale na průměrný příkon, což považuju za to samé jako je průměrná spotřeba.

Dochy

„Proč tedy v odpovědi uvádíte vzorec: spotřeba = průměrný příkon krát čas
a ne:“
To Ti klidně odpovím za něj. Napsal Ti obecný vzorec nechal na tobě aby sis ho upravil.

Hospodskej Ti taky donese pivo v půllitru na stůl a neleje ti ho přímo do zobáčku.

postcd

Děkuji, ale stále to není jasné. Justin mluví o spotřebě, ne o průměrné spotřebě(respektivě průměrném příkonu). Jiří nezmiňuje jak přepočítat 1h. 12m. na hodiny a Vinpe průměrnou spotřebu/příkon vůbec nezmiňuje.

Vinpe

Příkon, spotřeba za hodinu je 250W.
U pračky je to problematické určovat
příkon, spotřebu el. energie. Každý program, teplota vše vyjde potom jinak.
http://www.use­treno.cz/spotre­ba-pracky/

Vinpe

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Ne, Špatně