gnosis

Jak může být zlato a jiné vzácné kovy tak oblíbeným investičním kovem s tak stabilnim kurzem ceny za jednotku?

vzhledem k tomu, ze lidstvo prozkoumalo asi ani ne miliontinu objemu zemske kury (jen muj odhad) a zemsky povrch se neustale meni. vzdyt napr. zlata musi byt v kure (nebo celem plasti!) jeste ohromne mnozstvi – naprosto nesrovnatelne s tim, co jsme ze zeme uz vysali. nebo se mylim? co by vsichni ti investori delali kdyby se naslo nove lozisko treba s milionem tun zlata? popr. kde by se dalo nejrychleji prodat, nez by vykupci zareagovali snizenim jeho ceny? a dalsi dotaz:) kolik tun zlata/platiny/pa­lladia apod. uz bylo vytezeno? neptam se jen ekonomu, geofyziku apod. zajima me nazor vsech, predem diky.

Nejlepší odpověď
beer

Podle mne to bude mmj. také tím, že tyto kovy se nedají těžit (třeba jako ulí) po vagonech )) Většinou jsou totiž obsaženy v horninách – ani je neuvidíš – a vylučují se z nich nákladným způsobem.