Jak motivovat pubeťáka k učení a práci?

Můj 16 letý syn je jako většina mladých kolem nás. Je druhý rok na střední a učí se jen když musí. Máme domek a pracovat jde pouze z donucení.Doma je to zdroj našich sporů. Proto ode mne dostává peníze pouze na školní potřeby,cestovné a stravu. Tady se dostávám k věci. Vadí mi že nemá žádné peníze na svou zábavu, ráda by jsem mu nějaké dala, ale je to proti mým zásadám dávat za nic. Nepracuje a neučí se. Pokud bude mít výsledky na škole,napadne ho že by měl taky něco doma pomoci peníze mu dám ráda. Syn to ví ale je mu to jedno, když nemá tak co? Vadí mi že má takový přístup a nezájem. Důležitý je pro něj počítač, TV, spánek, lednice a sport.Nevím jak a čím se motivují dnešní mladí, zákazy pro takového klacka mi připadají hloupé.Poraďte, děkuji.

Nejlepší odpověď
adavo

I já mám doma podobný problém, řešíme to něco za něco a zákazy veřte, že fungují i u tak velkých kluků, když nemůže na počítač seká chvíli latinu vy máte výhodu věku může si najít nějakou brigádu je-li to u vás možné.

Další odpovědi
kenyrts

Naprosto vám schvaluji systém cukru a biče,ta dnešní omladina ve věku vašeho syna si myslí,že musejí dostat všechno naco si jenom pomyslí,ale oni se budou jenom válet a nic nedělat.Zákazy i když mu je šestnáct naprosto schvaluju a ještě bych přitvrdil,každý z nich až zavadí jak se říká o svoje,tak mu pěkně stvrdne úsměv.Takový frajírků už jsem viděl a jak potom naříkali,když se museli starat sami o sebe.Na závěr chci vám připomenout,buďte na nej tvrdá,nepolevuj­te,bude to jednou pro jeho dobro.

Sw.Vaklaf

Pokuste se nějakým vhodným způsobem jít příkladem, nebo o tom trošku přemýšlejte, jaké to bylo, když vám bylo 16 let.

Ala81

Vypnout zakázat počítač a televizi a vyhnat ven na vzduch, sport je správná motivace. Uklízí si svůj pokoj nebo mu posluhujete? Jestli tohle nepomůže, tak z toho snad časem vyroste sám.

Nuk nuk

Mě se to asi dobře radí, když mi do podobných zkušeností ještě zbývá dobrá řádka let.
Ale já bych dál pokračovala ve Vašem způsobu. Tedy peníze navíc jen za vykonaný úkol. Mladý pán holt potřebuje motivaci a pokud to nezabere, má smůlu. Jen bych dávla konkrétní ultimáta, něco jako „dobře, chceš jít tam a tam, já ti na to dám, když uděláš tohle“, „Chceš nový mobil, fajn, ale to se musíš asi ve škole víc snažit.“ Prostě, aby to byla konkrétní věc za konkrétní práci."
Zakazovat nemá smysl.
Ale třeba se Vám tu ozve někdo zkušenější ;)

LD75

Ahoj,mám dotaz…on si hradí elektřinu do pc?tv?…plní lednici?…sám mám 3 děti a miluju je nade vše…to mi věřte,ale pokud hatí mou snahu a zájem o jejich pokud možno dobrý start do života,tak ať vidí jaké to je.....vašeho syna neznám ,ale co mu takhle ukázat život bezdomovce?…ať ví jak se k němu může společnost (nedej bože)jednou stavět?…brutál­ní?…ano,ale co až tu jednou nebudete?…kdo mu naplní tu lednici?