Avatar uživatele
Registrovaný

Jak mám postupovat

Mám pravomocný rozsudek ve kterém je můj dlužník povinnen vrátit mi dlužnou částku (150tis.Kč)do tří dnů od právní moci. Rozsudek byl pravomocný v lednu 2012. Nevím jestli byl rozsudek doručen i dlužníkovi ale vím že je hlášen na obecním úřadu ale fakticky bydlí u své matky. O tom ví mnoho svědků. Samozřejmě oficiálně nemá dlužník žádný majetek. Jak mám postupovat dále

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Pokud má rozsudek razítko o nabytí právní moci, tak vás doručení nemusí zajímat. Já bych postupoval tak, že bych za ním zašel a pokusil se domluvit splacení. Pokud neuspějete, třeba nepošle domluvenou splátku, tak bych zašel za exekutorem. Nic za to neplatíte a exekutor vám poradí a mnozí vypracují návrh na exekuci k soudu. Jenom jim uvedete kde bydlí a kde by mohl mít majetek. Hlavně dlužníkovi nepodepisujte splátkový kalendář. Zkomplikovalo by to další vymáhání. Ten si domluvte ústně.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

To, cos měla udělat už loni v lednu, tj. jakmile uplynuly 3 dny lhůty splatnosti, zajít na Okresní soud v Prachaticích, Pivovarská 3, obrátit se na pí Martinu Soukupovou na Civilním odddělení a požádat o přikázání výkonu rozhodnutí (je uvedeno v rozsudku).
Veškeré náležitosti by měla poradit vedoucí kanceláře, pokud nemáš právního zástupce, jenž tyto mechanizmy ovládá.
Vzhledem k prošlé lhůtě splatnosti by měl věřitel vyčíslit i zákonné příslušenství (tj. úroky z prodlení a případné další náklady v souvislosti s výkonem rozhodnutí).
A jak už píše Mapel, pro účely exekučního vymáhání sdělit veškeré známé a dostupné informace pro domožení pohledávky. Soud či exekutor nepostupuje podle formálního trvalého pobytu, ale skutečného fyzického bydliště, dokáže si vyžádat č. účtů, případné příjmy podle daní a odvodů a u živnostníků, byť by papírově vykazovali ztrátu, vychází z výpočtu srovnatelných profesí, kvalifikace a eventuálně místních regionálních poměrů, (tento postup je běžně užíván při stanovení výživného).
Důležité je jednat a ne rezignovat, každá časová prodleva nahrává dlužníkovi.

O vymáhání dluhů je tu již 108 odkazů:
http://www.odpovedi.cz/…
P.S. Další názorný příklad, jak chabé právní povědomí může mít dramatické až fatální následky, stejně jako absence finanční gramotnosti.
Kontaktní údaje - viz ve zdroji:

Zdroj: http://portal.justice.cz/Justi ce2/Soud/soud.aspx?j=175&o=165 &k=1686


Avatar uživatele

Dluh nebyl dlužník ochoten vyrovnat, takže zřejmě žádná domluva nepřipadá v úvahu. Proto jste skončili u soudu. Od nabytí právní moci rozsudku uběhl více než jeden rok. Chce to obrátit se na advokáta, sepsat žádost o pověření exekutorské kanceláře (advokáti mají na tyto exekutory kontakty a spolupracují s nimi) o vymožení dlužné pohledávky a soud rovněž požádat o vyměření úroků z prodlení. Tyto úroky lze nárokovat již od data, kdy měla být částka vrácena.
Exekutorské kanceláře mají své detektivy, kteří o dlužnících zjistí vše, co zjistit lze. Pokud si něco nebude schopen zjistit exekutor sám, tak si cestu k informacím určitě najde.
Nebojte se toho a jednejte. Čekat není nač. Tento dlužník si zjevně se splacením dluhu starosti nedělá.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.