Radomír.cz

Jak lze zjistit, zda je jedinec recesivní nebo dominantní homozygot nebo heterozygot v genetice?

Genetika – zjištění AA, Aa, aa

Nejlepší odpověď
-a-

Možností je více, záleží na tom co víš o rodičích atd.
Jedna možnost je, že všichni potomci jsou heterozygotní tj. Aa. To nastane pokud jsou rodiče různí homozygoti (aa + AA = 100% Aa).

Pokud víš, jak se projevuje recesivní znak a víš, že se jedná o úplnou dominanci, s jistotou poznáš recesivního homozygota, jelikož jako jediný z potomků bude mít recesivní fenotypový projev. U ostatních to dominantní alela potlačí a budou mít dominantní fenotypový projev i když jsou heterozygoti (Aa a AA vypadají v daném znaku stejně, aa se liší)

Další možnost je zpětné křížení. Jedince u kterého není známý genotyp a má dominantní znak (může tedy být AA či Aa) zkřížíme s recesivním homozygotem. Pokud se v potomstvu vyskytne jedinec s recesivním znakem jednalo se o heterozygota. Má-li 100% potomstva dominantní znak, jednalo se o dominantního homozygota. (Aa + aa = 50% aa, 50%AA nebo AA + aa = 100% Aa)

U neúplné dominance poznáš heterozygota tak, že bude „mix“ obou možností znaků. (červený květ + bílý květ = růžový květ)

Případně je samozřejmě možnost různých genetických testů.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.