skleněnka

Jak je to s vyděděním dítěte?

Jak je to s vyděděním dítěte? Rozvedla jsem se a rodiče se semnou od té doby nestýkají, zakázali mi s nimi komunikovat/5 let se nestýkáme ačkoliv z mé strany není problém, oni nechtějí/. Je možné, že by mě vydědili, abych v případě jejich úmrtí nebyla zahrnuta do dědictví? Dozvím se to, že mě vydědili?

Nejlepší odpověď
kropitko

Dle občanského zákoníku platí, že zůstavitel může vydědit potomka, jestliže

  1. v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,
  2. o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,
  3. byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,
  4. trvale (nikoliv nahodile) vede nezřízený život.

Výčet těchto důvodů je taxativní (uzavřená množina důvodů), z jiných důvodů tedy vydědění ex lege nemůže být provedeno.

Z právního hlediska platí, že akt „vydědění“ lze jednak začlenit přímo do závěti, ale nic nebrání tomu, aby bylo obsahem i oddělené (samostatné) listiny.

V listině o vydědění musí být vždy napsán důvod vydědění. Pokud tam důvod uveden není , pak je takový úkon absolutně neplatný.

Dodejme, že při dědění se použije právo platné v den smrti zůstavitele.

V praxi se u neprávnické veřejnosti občas chybuje v tom, že se někdo snaží „vydědit“ i manžele či manželku. Musíme zdůraznit , že v ČR možno relevantně vydědit výhradně potomky, jinak nikoho jiného !

No a to,že Vás vydědili se dozvíte v momentě,kdy budou po smrti a Vy nic nedostanete.....

A tak mě napadá,že Vaše starosti bych chtěla mít,za celý život, mě nic podobného nenapadlo.

Zdroj: http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/vydedeni-60965.html

Další odpovědi
mosoj

V dědickém řízení podle zákona nelze vydědit zákonného dědice. Lze ale převést majetek ještě za života zůstavitele.
Pouze úplně ve specielních případech lze pominout dědice ale o tom musí rozhodnout soud a musí k tomu být velmi vážný důvod.

vlastina

Ze zvlášť závážných důvodů vás vydědit mohou.Já se ale pozastavuji nad tím,proč oni s váma komunikovat nechtějí.
Doplňuji:
Alexandro-já umím číst,ale věřte když něco napíši tak vím o čem mluvím-píši.Ale pravdu proč to tak je ví jen-anonym.Přeji hezký den

alexandra

Nevím nad čím se Vlastina pozastavuje,proč s Vámi rodiče nemluví: Vždyť to jasně v otázce zaznělo,že po rozvodu.Já jsem se taky rozvedla a rodiče se mnou dlouho nemluvili,protože měli mého manžela moc rádi. Jinak by Vás vydědit neměli,ale mému přiteli taky zemřel otec před 5 lety a protože se s rodinou nestýká už 10 let,tak mu nedali ani vědět,že zemřel a k dědictví taky nebyl přizván.nevím jak to dokázali ho zapřít,ale on je moc hrdý na to,aby to řešil.
Pak by jste jedině musela najít notáře,co vyřizuje dědictví a sama se přihlásit.Ale pokud ten majetek ještě za života na někoho přepíší,nebo ho darují,tak budete mít smůlu.
Ale to snad neudělají.Třeba je to přejde a ještě se usmíříte,musíte mít trpělivost a snažit se s nima skoušet navazovat kontakt.

tojsemjá

v novinách nedávno bylo o přípravě zákona,kdy nebude nutné uvádět důvody k vydědění.Ale ještě to nebylo chválené.