Avatar uživatele
skleněnka

Jak je to s vyděděním dítěte?

Jak je to s vyděděním dítěte? Rozvedla jsem se a rodiče se semnou od té doby nestýkají, zakázali mi s nimi komunikovat/5 let se nestýkáme ačkoliv z mé strany není problém, oni nechtějí/. Je možné, že by mě vydědili, abych v případě jejich úmrtí nebyla zahrnuta do dědictví? Dozvím se to, že mě vydědili?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, BIGFOOT před 4964 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

Dle občanského zákoníku platí, že zůstavitel může vydědit potomka, jestliže

  1. v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,
  2. o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,
  3. byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,
  4. trvale (nikoliv nahodile) vede nezřízený život.

Výčet těchto důvodů je taxativní (uzavřená množina důvodů), z jiných důvodů tedy vydědění ex lege nemůže být provedeno.

Z právního hlediska platí, že akt „vydědění“ lze jednak začlenit přímo do závěti, ale nic nebrání tomu, aby bylo obsahem i oddělené (samostatné) listiny.

V listině o vydědění musí být vždy napsán důvod vydědění. Pokud tam důvod uveden není , pak je takový úkon absolutně neplatný.

Dodejme, že při dědění se použije právo platné v den smrti zůstavitele.

V praxi se u neprávnické veřejnosti občas chybuje v tom, že se někdo snaží „vydědit“ i manžele či manželku. Musíme zdůraznit , že v ČR možno relevantně vydědit výhradně potomky, jinak nikoho jiného !

No a to,že Vás vydědili se dozvíte v momentě,kdy budou po smrti a Vy nic nedostanete.....

A tak mě napadá,že Vaše starosti bych chtěla mít,za celý život, mě nic podobného nenapadlo.

Zdroj: http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/vydedeni-60965.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

V dědickém řízení podle zákona nelze vydědit zákonného dědice. Lze ale převést majetek ještě za života zůstavitele.
Pouze úplně ve specielních případech lze pominout dědice ale o tom musí rozhodnout soud a musí k tomu být velmi vážný důvod.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
vlastina

Ze zvlášť závážných důvodů vás vydědit mohou.Já se ale pozastavuji nad tím,proč oni s váma komunikovat nechtějí.
Doplňuji:
Alexandro-já umím číst,ale věřte když něco napíši tak vím o čem mluvím-píši.Ale pravdu proč to tak je ví jen-anonym.Přeji hezký den

Upravil/a: vlastina

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
alexandra

Nevím nad čím se Vlastina pozastavuje,proč s Vámi rodiče nemluví: Vždyť to jasně v otázce zaznělo,že po rozvodu.Já jsem se taky rozvedla a rodiče se mnou dlouho nemluvili,protože měli mého manžela moc rádi. Jinak by Vás vydědit neměli,ale mému přiteli taky zemřel otec před 5 lety a protože se s rodinou nestýká už 10 let,tak mu nedali ani vědět,že zemřel a k dědictví taky nebyl přizván.nevím jak to dokázali ho zapřít,ale on je moc hrdý na to,aby to řešil.
Pak by jste jedině musela najít notáře,co vyřizuje dědictví a sama se přihlásit.Ale pokud ten majetek ještě za života na někoho přepíší,nebo ho darují,tak budete mít smůlu.
Ale to snad neudělají.Třeba je to přejde a ještě se usmíříte,musíte mít trpělivost a snažit se s nima skoušet navazovat kontakt.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tojsemjá

v novinách nedávno bylo o přípravě zákona,kdy nebude nutné uvádět důvody k vydědění.Ale ještě to nebylo chválené.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek