Kelt

Jak je to s těmi velkými čísly, kde se o nich dozvím něco více?

Odpovědí na otázku, jsem se dozvěděl něco jiného než jsem chtěl, ale ty informace jsou zajímavé a doufám, že se tady dozvím něco více. Dozvěděl jsem se, že existují velká čísla, která mají své jména. Například Grahamovo číslo, Rayovo číslo a jiné. O Rayově čísle jsem se nedozvěděl nic a nenašel jsem nic na internetu. U toho Grahamova čísla se divím, proč nepokračuje dál v řadě, ale končí u hodnoty 64, a dále proč mocnění neprovádí s vyšším číslem, například 9? Máte někdo příslušné informace nebo odkazy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jde o to, že Grahamovo číslo MÁ SMYSL – není to jen tak nějaká od boku střelená hodnota. Je to řešení jednoho matematického problému, proto se musí použít právě předepsaný postup a nikoliv jiný.

Ekvivalentní postup jako při výpočtu Grahamova čísla bys mohl použít – přesně jak popisuješ – změnou (zvýšením) počtu iterací, popřípadě mocninového základu a dosáhneš VĚTŠÍHO čísla, ale… k čemu je dobré, pokud nemá (na rozdíl od Grahamova čísla) žádný smysl, chápeš?

I k tomu nejnejnej číslu, které ty (či kdokoliv jiný) vymyslíš mohu přičíst „blbou jedničku“ a mám číslo ještě VĚTŠÍ, které ovšem… také nemá žádný smysl! K Rayovu číslu (vedle něj je i Grahamovo číslo úplné nic) http://googolo­gy.wikia.com/wi­ki/Rayo%27s_num­ber Ale ani to není největší „smysluplné číslo“, jsou i větší, třeba BigFoot.

V poslední době se prostě rozmohla mezi matematiky „móda“ (spíš frajeřina), kdo vymyslí větší číslo, větší nekonečno apod. Je to jako se skokem do dálky – je pěkné, že někdo skočí světový rekord, je lepší když ho někdo o centimetr překoná, ovšem praktický význam prvního i druhého je přinejmenším diskutabilní. ;) :D :D

Mrkni na tohle: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=SWAsA8yeq­pk

Další odpovědi
MartanCz

wikipedie