Rančer

Jak je to s přechylováním českých a cizích ženských příjmení?

Je správné, pokud se přechylují ženská příjmení zahraničních žen, když např. příjmení českých žen, které nemají koncovku -ová se slovně nepřechylují a tvar zůstavá neměnný? Například Serena Williamsová, ale zároveň Kateřina Emmons. Mně to osobně přijde jako prznění příjmení a vlastně i absurdní. Taky nám zahraniční zpravodajové nepřechylují příjmení – Sáblík. Ale spíše mě zaujal ten paradox, že příjmení české ženy se nepřechyluje, americké ano. Co si o tom myslíte a přechylujete?

Nejlepší odpověď
_Bůh_

Tak problém je v tom, že když řeknete Williamsová, tak lžete. Protože tak se ta ženská prostě nejmenuje. Jmenuje se Williams. Lidé by měli nazývat ostatní lidi jejich pravými jmény, a ne si je upravovat, to je neslušné. Já nepřechyluju, určitě nikde nebudu psát „Tomáš Hanks a paní Hanksová“.

Další odpovědi
Pepa25

Můj názor je přechylovat všude, kde to zní jen trochu přirozeně česky. V tomto jsem zcela tradiční a konzervativní. Takže ano, Serena Williamsová a Kateřina Emmons.