Kelt

Jak je to s daněmi? Platí vysoké daně větší výhody?

V některých zemích jsou vysoké ceny, jsou tam vysoké daně, ale na druhé straně předpokládám, že stát se za to občanům nějak odměňuje, třeba doprava zdarma. Znáte nějaké státy, kde jsou vysoké daně a lidé jsou spokojeni, protože mají určité výhody, úlevy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Mr. Marek

Švédsko. Čím nižší daně, tím lépe a větší svoboda pro občana. Stát již několikrát prokázal, že s penězi daňových poplatníků disponuje kolikrát nezodpovědně. Můj názor.

Další odpovědi
PepasAvalonu

Vysoké daně nejsou nikdy výhodou. Proč kompenzovat vysoké daně něčím jiným, když zkrátka stačí mít ty daně nižší a nemuset nic takhle „kompenzovat…“(což se stejně ani určitě neoplatí a navíc je to ještě složitější). A které daně jsou vysoké (všechny?) a to se opravdu oplatí, třeba mít „dopravu zadarmo?“ To se jim většinou ze všech těch různých daní nevrátí.
Třeba ten příklad s dopravou (i jinými „výhodami“): kolik lidí jezdí takovou veřejnou dopravou, určitě ne všichni a určitě ne všichni stejně. Někteří třeba vůbec – zvýhodnění pro některé a pro druhé vůbec. Přestože oba odvádějí třeba nějakou tu konkrétní daň velmi vysokou. Jednomu z nich se to trochu vrátí, druhému skoro vůbec a třetímu vůbec nijak. Nakonec všichni prodělávají. Včetně státu.
Ty vysoké daně by znamenaly, že by šly rovnou do těch „zvýhodnění“, třeba do té dopravy. Jasně pro lidi zadarmo, ale ten podnik a ti lidi v něm zadarmo nepracují a někdo to musí financovat (ten stát z těch daní… Tak proč na to jít touhle oklikou a mít vysoké daně, jen kvůli tomu, aby šly do něceho, co je jen naoko „zadarmo“). Ti lidi by to platili z těch vysokých daní a většině by to nic nepřineslo a nevytvořila by se žádná hodnota. Jen složitá oklika utrácení peněz.

Stát poskytuje ochranu, zaručuje bezpečí, určité služby/péči, ale neznamená to, že čím větší daně tím lepší ty služby – ta zpětná reakce od státu – bude. To vůbec. Je to naopak.
Čím vyšší daně, tím chudší je společnost (i stát… S takovými daněmi ani nebude mít, co vybírat).

Př. začínající podnik odvádí veliké daně. Má malé zisky (a o to menší, že odvádí vysoké daně). Jak má dosáhnout větších zisků při takových podmínkách? A platí to pro všechno. I pro zaměstnance atd. Prostě pro všechny daně.
S nižšími daněmi jsou bohatší lidi i podniky a tím i stát. Ekonomika má prostor pro růst a skutečný blahobyt.
Nemluvě o tom, že peníze se vždy dají nějak rozumně utratit/investovat, aby to něco přineslo, zvýšila se hodnota, znovu se vrátily do koloběhu a byly zdaňovány. Ale státy opakovaně dokazují, že umí s penězi tak „dobře hospodařit“, že je utrácejí tak, jakoby je vyloženě vyhazovali z okna a nic to nepřinášelo.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.