Avatar uživatele
Vrchla

Jak je to přesně s neplacenou přestávkou v práci ?

Všude se jen dočtu, kdy jsou placené a neplacené přestávky apod.
Ale u nás je teď situace, že vedení vyžaduje na přestávku chodit do jídelny. Jídelna je vzdálená 4 minuty cesta tam a 4 minuty cesta zpět. Přestávka má 10 minut. Je někde přesně dáno, jestli cesta na vyžadované místo zaměstnavatelem na přestávku má být v pracovní době nebo v neplacené přestávce ? Já mám přece 10 minut neplacených a ty mám strávit přestávkou a ne chůzí do jídelny a zpět.

Zajímavá 0 před 250 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Podle zákoníku práce má zaměstnanec po šesti hodinách nepřetržité práce právo na přestávku v délce alespoň 30 minut. Tato přestávka je neplacená, ale rozhodující je, že tento čas je součástí pracovní doby.

Co se týče vaší situace, pak pokud je vám nařízeno chodit na přestávku do jídelny a cesta tam a zpět trvá 8 minut, měly by tyto minuty být započítány do vaší přestávky. Ideálně by měli zaměstnavatelé zohlednit dobu potřebnou pro cestu z pracoviště do jídelny a zpět při stanovení délky přestávky.

Pokud máte pocit, že je vaše práva jako zaměstnanec porušována, měli byste se obrátit na odborovou organizaci nebo na Inspekci práce. Tyto instituce by měly být schopné poskytnout konkrétní poradenství a řešení pro vaši situaci.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Ano, cesta tam a zpět se počítá do přestávky a ta půlhodinová přestávka je neplacená.

Podle mě by ale zaměstnavatel neměl přikazovat chodit zaměstnancům o polední pauze do jídelny. Ve většině firmách je to věc zaměstnanců.

Na přestávku na oběd je nárok až po 6 hodinách nepřetržité práce.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Můj názor: Pokud zaměstnavatel přikáže, že zaměstnanec musí někam jít, pak nejde o přestávku. To by pak také mohl přikázat, že celou půlhodinovou pauzu bude zaměstnanec pochodovat do kolečka na dvoře, takže si stejně nebude schopen ani vyjíst guláš z přineseného ešusu… Co je to pak za přestávku na jídlo?

Nový příspěvek