Avatar uživatele
Zlatý

Jak je to když člověk začne podnikat (jen on sám, bez zaměstnanců), založí si e-shop, ale první měsíce nic neprodá?

Musí každý měsíc, hned od počátku platit ty zdravotní a sociální pojištění v částkách které platí pro podnikatele (což mi někdo říkal že se to pohybuje okolo 5.000 měsíčně), i když se třeba obchod teprve rozjíždí, a on má minimální nebo žádné výdělky?
-----
Já jen nechápu, proč se prostě neplatí pouze daně z výdělku, a nějak se do těch daní to sociální a zdravotní pojištění nezahrne (v %). Ten kdo by vydělal víc, by platil víc, a ten kdo by vydělal míň, by platil míň. Protože tenhle systém prakticky brání začít lidem podnikat, pokud už teď nemaj nějaký prachy stranou, případně je nutí riskovat, sázet na náhodu, že buď uspějou, a nebo zbankrotujou, protože začít podnikat s tím, že vím že jsem každý měsíc prvního 5.000 v mínusu, to nedává lidem zrovna šanci (třeba babkám v obchoďáku co dělaj na kase za minimální mzdu) jak se z toho srabu vyhrabat.

Jo, a sorry že nehodnotim, ale v tomhle se neorientuju, musíte se opalcovat sami mezi sebou, u koho víte že jeho odpověď je správná.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nemusí.

Je-li začínající podnikatel zaměstnán, může začít podnikat jako OSVČ vedlejší.
V takovém případě za něj odvádí sociální a zdravotní pojištění zaměstnavatel,
a OSVČ vedlejší nemusí v prvním roce podnikání odvádět povinné zálohy.

Po skon čení roku bude muset podat daňové přiznání (zaměstnavatel za něj nebude moci provést roční zúčtování daně z příjmu) a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Pojistné doplatí po skončení roku.

Bude-li mít OSVČ vedlejší nízké příjmy, bude muset doplatit zdravotní pojištění, ale nebude muset doplácet sociální pojištění.

Více informací:
http://www.cssz.cz/…
http://www.JakPodnikat.cz
a web Vaší zdravotní pojišťovny

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ano - zálohy v minimální výši platit musí...


Avatar uživatele
Zlatý

Zálohy platit musí, ale vyúčtování se dělá na jaře. Doplatí zálohy + nějaké penále a je to.
Buď zadotuje ze svého, nebo prostě doplatí až bude mít.


Avatar uživatele
Stříbrný

bohužel musí...víš kolik živnosti končí na insolvenci, recesi v oboru...
Doplňuji:
příkladem, jenom v Praze upadne DENNĚ asi 100-120 restaurací, vináren a kaváren, vznikají sice další a divadlo pokračuje


Avatar uživatele
Bronzový

Bohužel zákony neřeší, zda-li podnikatel (živnostník) začíná nebo už má živnost rozjetou. Jakmile se jedná o soustavnou činnost za účelem dosažení zisku, je potřeba založit živnost (nebo firmu, např. s.r.o.). Jakmile existuje živnost, je potřeba platit zdravotní a sociální pojištění. Lze ale požádat o snížení plateb, a to do prvního odevzdání Přehledu za uplynulý rok.


Avatar uživatele
Pokročilý

Zdravotní a sociální musí platit živnostník vždy. Nikoho nezajímá, jestli vydělává a jestli to pojištění skutečně někdy využije - který živnostník si například může dovolit být nemocný? Ale to je jen takový povzdech.
Doporučuji projít alespoň živnostenský zákon (http://zakony.centrum.cz/…, příp zákon o dani z příjmů (http://zakony.centrum.cz/… a zákon o účetnictví.
Zde je případně odborná online poradna: http://poradna.aktualne.cz/… - právě na to pojištění je tam dost dotazů (a odpovědí).
Doplňuji:
První odkazy nefungují: http://zakony.centrum.cz/…, http://zakony.centrum.cz/… . Omouvám se.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

odik

Popravdě nevím jak tohle úplně funguje (proto píšu jen do diskuse), ale: "Já jen nechápu, proč se prostě neplatí pouze daně z výdělku, a nějak se do těch daní to sociální a zdravotní pojištění nezahrne (v %)."

To mi vysvětlete, proč když budu podnikatel, kterému se daří, tak bych měl platit za zdravotní pojištění víc než ten komu se nedaří? Co se zdraví týká, tak nám obou bude snad poskytnuta stejná péče. Ten co si vydělá víc může mít dokonce méně rizikové prostředí, tak proč by měl platit zdravotní pojištění jen podle svého výdělku?

Navíc někteří podnikatelé to různě šidí, aby platili co nejmíň a ty by si to zařídili tak, že by neplatili vůbec nic - i když zisky mají.

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Tak jasně že by tam byl nějakej strop, kam by to až mohlo maximálně jít, jen se mi to prostě zdá tak trochu nefér, že kdyby chtěl někdo začít podnikat (ale né při zaměstnání jak píše ivzez, protože tak by měl dotyčný prostě dvě zaměstnání, 1. který by rozjížděl a vlastně ještě neměl, a 2. ktreré by si musel nuceně držet, kdyby to náhodou nevyšlo) tak prostě bude každej měsíc začínat v mínusu a doufat...

Ta varianta co uvádí ivzez, i když je možná, tak mi moc dobrá nepřipadá, protože za 1) se ten člověk tomu nemůže věnovat naplno, jelikož má ještě tu další práci a za 2) bude mít nulovej život, tedy alespoň než to v té první práci (pokud mezitím nezbankrotuje) zabalí.

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Já mám totiž dojem, že jednoho dne to tu dopadne tak, že budou úplně na všechno možná zboží hypermárkety, který to všechno schramstnou, tam bude jeden páprda kterej bude mít mega prachů, a všichni ostatní budeme otroci pracující v těhlech hyperbudovách za minimální mzdy, jinak to snad skončit ani nemůže.

Avatar uživatele
Bronzový

odik

Tak se staňte tím páprdou ;-)

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

dělám na tom.. :))

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

lexx: upadne člověk, firma "skončí v úpadku". Jo a to číslo je nesmyslné: http://www.ceskatelevize.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 840
Zlatý mosoj 444
Zlatý ivzez 297
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 263
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 173
Zlatý annas 172

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.