Marta077

Chci podnikat online, co je potřeba?

Měla bych zřejmě asi nápad, jak podnikat online přes internet (založení webové stránky, která by nabízela zpoplatněné služby i free služby). Probíhalo by to tak, že by se lidé zaregistrovali, uvedly by o sobě osobní informace (nejsou důležitý) a nahrály své fotografie. Musí na to mít podnikatelka nějakej glejt, že uchovává osobní infa uživatelů?

Kde se dá ještě obrátit na nějakého specialistu, který by víc poradil?

Odpovědi
Lgee

Budeš potřebovat

  1. mozek bez empatie
  2. velký počáteční kapitál
  3. právníka

Pepa25

Otázka má dvě polohy: jak vůbec podnikat a pak specifické téma obchrany osobních údajů přihlášených uživatelů na webových stránkách.
Přeskočím podnikání obecně (odpovídali už jiní) a jdu k osobním údajům: ošetření uschování osobních údajů a jejich zabezpečnení bude nutná část tvorby webu. Předpokládám, že to pro tebe bude dělat nějaký specialista, který už třeba vytvářel web se zabezpečenou částí nebo eshop a už tak bude mít zkušenost, jak připravit souhlas se zpracováním osobních údajů atd.
Pokud by sis to dělala sama, tak není potřeba „glejt“, ale „jen“ splnit požadavky GDPR na zpracování osobních údajů.

ElonMusk

Většina informací bude asi dohledatelná na internetu, zjistěte si, zda by se na vás vztahoval živnostenský zákon, případně zákon o obchodních korporacích, pokud si budete zakládat společnost. V náročných případech lze využít pomoc advokáta specializující se na obchodní a pracovní právo.

Rokio

Kroky, jak začít podnikat:

  1. podat žádost o živnostenské podnikání fyzické osoby
  2. registrace k daním, k zdravotnímu a sociálnímu pojištění
  3. zápis do živnostenského rejstříku

zdroj: učivo ekonomiky 1. ročníku na OA

Další tvoje otázky bohužel zodpovědět nemůžu, protože na ně neznám odpověď.

Edison

Nakládání s osobními daty reguluje Zákon na ochranu osobních údajů. Důrazně upozorňuju na nutnost jej prostudovat.

DoTazatel

Znalosti, odhodlání a trpělivost.

anonym

nepotřebuješ na to glejt. Píšeš že, uvedení osobních informací je volitelné, takže je uživatel nemusí vyplnit a pokud to udělá je to jen jeho vlastní rozhodnutí tyto informace zveřejnit. Ty mu musíš jen ponechat únikovou cestu, tedy možnost ty osobní informace vymazat. Také sepiš dokument ve kterém popíšeš, jak se s osobními údaji nakládáš a za jakým účelem jsou uchovávány (klidně napiš něco ve stylu umožnění adresné komunikace v rámci služby, nebo něco podobně obecného, na tom až tolik nesejde podstatné je, že existuje dokument ve kterém to popisuješ a se kterým uživatel při registraci souhlasí, v registračním formuláři musí být zaškrtávátko souhlasím se zpracováním osobních údajů v rozsahu specifikovaném zde – a odkaz na příslušný dokument).

Stejně to funguje třeba zde, můžeš uvést jen přezdívku, nebo svoje skutečné jméno, je to jen na tobě, a provozovatel nenese odpovědnosti v případě, že tvé osobní údaje tady zveřejníš a budou někým zneužity.

Stejné je to s fotografiemi, při uploadování fotografií od uživatelů vyžádejte vždy souhlas s poskytnutím licence k užití díla do okamžiku odvolání (s tím že pochopitelně opět uživateli musíte dát možnost toto odvolat a fotografie v případě odvolání ze strany uživatele vymazat)

GDPR definuje řadu procesů které souvisí s možností uživatele odvolat souhlas s nakládáním osobních údajů, včetně těch které se mohou vyskytnout na nahraných fotografiích a vy musíte být na tento proces připravena a uživateli toto kdykoliv umožnit. Stejně tak musíte být připravena na přijetí hlášení týkající se porušení osobních či autorských práv poté, co někdo nahraje neoprávněně cizí fotografii a na toto musíte bezodkladně reagovat. Nebude to jednoduché.