Lurius

Jak je možné, že nás sny dokáží překvapit, nebo dokonce poučit, když je vymýšlíme my?

Už se mi nejednou stalo například že bylo ve snu něco co mělo smysl ale musel jsem na něj přijít, třeba jsem překládal vzkaz z cizího jazyka do češtiny a první části věty jsem nerozuměl ale nakonec jsem ji přeložil celou a ta zpráva dávala smysl a byla pravdivá, jak je to možné?

Nejlepší odpověď
Anikitos

V dnešní moderní době, technologiích kterými disponujeme a znalostmi které již lidstvo má, se může zdát, že už víme všechno, je vynalezeno všechno atd. ale pokud se podíváme detailně na veškeré vědní obory, celý jejich rozsah a všechno co zahrnují, co mohou zahrnovat, a co nejsme ani s to chápat v celé existenci, tak z těchto 100 % chápeme a známe asi míň jak 0, 001 % informací/vědo­mostí.

O lidském mozku, jeho funkcích, snech nevíme skoro nic, a to něco co málo co tak trochu chápeme jsou jen dohady a různé názory.

Může se zdát, že lidstvo je se svými znalostmi (všeho) na samém vrcholu, ale ve skutečnosti jsme na úplném začátku lidského vývinu (pár tisíc let, co se lidstvu vývíjelo myšlení, chápání a uvědomění je jen pouhý zlomek toho, co ještě může přijít, a co pravděpodobně příjde – pokud do té doby nevyhyne :) ani tu lidstvo není dlouho na tom světě – vzhledem k existenci jiných živočichů v -pra-historii, či zkrátka vzhledem k existenci samého bytí).

Další odpovědi
zjentek

To právě nevíme- zda je vymýšlíme.

Kelt

Těžko se hledá reálné vysvětlení, ale není to problém. Návod můžeme najít třeba v knihách Moc podvědomí , a v jiných. Vědomí zabírá asi 10 % a zbytek tvoří podvědomí. Když něco nevyřešíme ve vědomém bdělém stavu, zapojí se podvědomí, které nějakým způsobem, nám neznámým, poskytne návod nebo řešení. Například Kekulé tak objevil molekulu benzenu
Takže když něco děláme, máme v podvědomí určité základy a ostatní informace, které se nám vyjeví ve chíli uvolnění, když na to nemyslíme, například ve spánku a pod.