Kelt

Jak je možné, že digitální budík jde špatně?

Mám budík s přesným časem, řízený rádiem a pak digitální budík na baterky. Včera jsem tam nastavil správný čas a nyní ukazuje 18:30. Přece nemá žádné součástky, které jsou u klasických hodin. Kde je chyba? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Disraeli

I digitální budík má sůj „mechanismus“, přesněji svůj chod a i když to není ve formě koleček a je to „modernější“ na bázi elektřiny/elek­troniky a krystalů, tak se to může pokazit. My na videu (ano, máme ještě video) máme taky digitální hodiny a vždy se po nějakém čase vždy posunou napřed o 3 minuty (pár dní po zresetování).
Pokud to není s ničím propojené (nějaký příjmač-vysílač/stanice, internet a podobně se to neaktualizuje a beřídí tímto), tak se v podstatě jen „posunují“ čísilka, respektive třeba přeblikávají svítící tyčinky/symboly. Ale ve vnitř to má taky svůj počtový „mechanismus,“ pochod, kmitavý, i když třeba na bázi elektřiny/baterií, a ten se může časem zhoršit, opotřebovat. Tedy odchylka v některých (obzvlášť těch starších) může nastat.
Elektrický/elek­tronický osilátor taky není dokonalý.
Samotný displej je součástka sama o sobě, či to z čeho se skládá, může to být i nějaký motorek (to už ani ne), křemenný krystal, oscilátor, tedy LCD, či LED,…plno starších a dnenšních dig./elek. mají nějaký ten krystal. V chodu je udržuje elektrické napětí.
Teď jsem si všiml, že píšeš, že je na baterky. Tak zkus vyměnit baterie za nové, pokud si to neudělal. Ale i taková digitální budíky na baterie mají své součástky a své funkce (i když ne takové mechanismy, součástky z ozubených koleček jako hodinky) a ty se můžou pokazit, i když vlivem baterie by to být nemělo (pokud nejsou zcela vybité).
Frekence oscilátoru se časem mohou měnit, to vytváří odchylky. Rozlišuje se chod a variace.

Ještě je tu ta možnost, že si špatně nastavil čas. ;)
Jinak viz tady, jsou t am slušné odpovědi: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-jakem-principu-fungujou-digitalni-a-analogove-hodiny

Další odpovědi
Viktorie II.

Pokud kupuješ ty nejlevnější baterie, může stát, že se budík opozdí.

Pepa25

Je celá řada možností, „co je špatně“ – od špatného nastavení, přes nefungující DCF77 až po špatné baterky … Nastavit správný čas a za hodinu zkontrolovat.

nyjono

Může.
Mám hodiny (s budíkem) napájení do el sítě, včera dorazím do práce a tam o 2 hodiny víc 😃😃😃.
Normálně se po zapojení do sítě samy nastaví – správně a teď tohle 🙄🤔.
Teď je zrestartuju s uvidím, jestli se chytnou 🙂

elkon

Kvalitní hodiny s krystalem Quartz většinou ukazují přesně, malá odchylka bývá při slabé baterii. Na levné hodiny není spoleh.

Dochy

Jak mám vědět, kolik bylo Tvé „nyní“. Ale cokoliv může mít poruchu. Měl jsem nějaké hodiny, kde první příznak slabé baterie bylo, že se zastavilo počítání hodin… Minuty běžely dál přesně, ale hodiny stály.