Boy 13

Na jakém principu fungujou digitální a analogové hodiny?

Jak to, že mobilní telefon dokáže měřit čas a na jakém principu tyto digitální hodiny fungují?
A jak dokáží nástěnné analogové hodiny měřit čas, když tam dám jenom baterku? a ovlivňuje přesnost, i když třeba jenom o setiny, když se baterka vybíjí? a kdy byly vynalezeny analogové a digitální hodiny?

Nejlepší odpověď
Kepler

Moderní hodiny využívají křemenný oscilátor na principu piezoelektrického jevu (systém Quartz). Začal se vyvíjet od poloviny minulého století. Vyžadují ovšem zdroj elektrického napětí, které hodiny udržují v chodu. Zpracování signálu je buď digitální (číslicové – kapalné krystaly), nebo se převádí na mechanický pohyb ručiček. Po vložení baterie je samozřejmě nutno čas nastavit. Stupeň vybití bateriie na přesnost chodu by neměla mít vliv, hodiny se pouze vypnou nebo zastaví. Pak existují přesnější hodiny řízené rádiovým signálem, které si své odchylky opravují samy.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Rozdíl mezi digitálními a analogovými hodinami:
digitální – elektronické, řízené elektronickým systémem, integrovaným časovým obvodem (s kmitočtovým obvodem) a pomocí číslicového integrovaného obvodu znázorňované na digitálním displayi s led číslicemi (svítící), případně z tekutých krystalů (černá v šedé).
analogové – časový strojek klasický s „nepokojem“, případně s elektronikou a motorkem, na baterii, čas ukazuje klasickými otáčejícími se ručičkami.
Mobilní telefon ale není ani digitální, ani analogový, čas je řízen a uváděn ze sítě a pouze se ukazuje ve formě „digitální“ – čísla, nebo „analogové“ – hodiny s ručičkami na obrazovce (displayi mobilu).

mzm

Všechny rozumně přesné hodiny mají něco, co kmitá a zbytek to jen „počítá“ a ukazuje. V tomto jsou mechanické i digitální hodiny stejné. Při troše zlé vůle se na tento princip dají převést i hodiny sluneční.

Zbytek už je jen o představivosti výrobce. Elektrické hodiny řízené krystalem mohou mít ciferník s ručičkami, mechanické cibule mohou čas ukazovat jako cifry skoro jako „digitálky“.

Krom zmíněných principů se ještě dělaly hodiny, co počítaly ne vlastní kmitající „součástku“, ale řídila se frekvencí silové sítě (ze zásuvky).

autacek

Souhlas s Jiřím Bhumilem, až na to rčení o mobilních telefonech. Tyto ukazují a měří čas i bez signálu ze sítě, ten jim slouží pouze na případné seřízení, stejně tak jako k tomu mohou využít signál GPS.

Radius

Většina digitálních hodinek (už ty nejstarší z 80 let) má v sobě krystal a oscilátor a jdou velmi přesně (když se seřídí podle času) vydrží jít přesně dlouho. Také ty dig. budíky mají také krystal (už od 80 let). I ruské dig. hodiny se zeleným svítícím displejem mají krystal, je u něho kondenzátor s nastavováním přesnosti (+/-) a šroubováčkem se to dá nastavit velmi přesně. Bývá tam 9V baterie, která udrží čas (oscilátor hodin v chodu) i při výpadku sítě, takže když zapnou proud jdou hodiny ihned správně – nemusí se nařizovat.

Novější budíky jsou řízené signálem DCF (77.5 kHz z Frankfurtu n. Mohanem v Německu) ty jdou velmi přesně, synchronizují se každou noc, bývá tam anténa a ta přijímá tento signál. Bývá tam označení radio control a pod. Když z toho vyndám baterie a dám tam nové, během 10 minut se nařídí automaticky čas i datum i je automaticky indikován letní a zimní čas (na displeji se zobrazuje značka).

Když chci naprosto přesný čas, pustím si časové znamení na ČRo Radiožurnálu na VKV FM, to souhlasí velmi přesně (např. Praha 94.6 MHz, Ústí n.L. 90.9 MHz…atd).

kelley

Mechanické hodiny nejsou analogové, ale mechanické…