JájsemRaibek

Jak je dlouhá hadice v hasičském autě, tzv. vysokotlak?

Klasická třeba céčková hadice má 20 metrů a lze ji pomocí koncovek k sobě spojovat.

Vysokotlaká hadice je však na bubnu a domnívám se, že jen tak spojit s další nejde. Jak je tedy ta vysokotlaká hadice dlouhá?

Asi jsme si špatně rozuměli. Jde mi o vysokotlak, ne o klasickou např. béčkovou nebo céčkovou hadici.
Zde je foto onoho vysokotlaku:
http://www.mla­zovice.cz/sta­tic/gallery/cla­nek-91/66-739.JPG
Tato hadice je přímo namotaná na bubnu, je to něco jako wapka a prodloužit se zřejmě nedá.

Nejlepší odpověď
led

Všetky hadice (od 5–40m) používané hasičmi k zásahu je možné spájaním predlžovať. Najčastejšie sa používajú hadice o dĺžke 10m a 20m. Prirodzene priamo sa spájajú len hadice rovnakej hrúbky, hadice rôznych priemerov sa spájajú pomocou spojok, redukcii a rozdeľovačov.
Doplnenie:
1 – Vysokotlaká tvarověstálá hadice, zhotovená z vysoce kvalitního syntetického kaučuku se silnou výztuhou, použitená až do pracovního tlaku 200 bar
1 – s vnitřním průměrem 1/2", délka 60 m koncovky převlečné matice G1/2 , G1/2 koleno
2 – s vnitřním průměrem 3/8", délka 50 m koncovky převlečné matice G3/8 , G3/8 koleno

Zdroj: http://qishop.zahas-sro.cz/04-Specialni-hasici-zarizeni/Vyso­kotlaka-hasici-zarizeni/Vyso­kotlaka-tvarovestala-hadice-s-vnitrnim-prumerem-1-2-delka-60-m-koncovky-prevlecne-matice-G1-2-G1-2-koleno-_d63452266_10­939.aspx

Další odpovědi
anonym

Nejsem odborník na tuhle tématiku to podotýkám předem, ovšem něco jsem si o tom našel.

Vysokotlaková je zřejmě hadice PH A, cituji wikipedii: „PH A je využívána k dopravě značného množství vody na velké vzdálenosti při rozsáhlých požárech a při katastrofách. Kromě větších požárních jednotek ji používají zejména záchranné složky armády. Průměr je 110 mm, základní délka je 25 metrů.“

PH B: „Tyto PH jsou především určeny na tzv. dopravní vedení pro dopravu vody od požární stříkačky (PS, DS, AS, CAS) k rozdělovači, pro dálkovou dopravu vody mezi stroji, případně pro zásobení požární proudnice B, často se také používají pro doplňování cisternových automobilových stříkaček pomocí stříkaček nebo plovoucích čerpadel. Průměr je 75 mm, délka 5, 10, 15 , 20 a 40 metrů. Pro soutěžní účely se používají také průměry 70 mm a 65 mm.“

PH C: „Je nejpoužívanější u hasičských jednotek jak při zásahu tak při požárním sportu. PH C se používají hlavně pro tzv. útočné vedení od rozdělovače k proudnici, ale také jako součást starších typů nástěnných hydrantů a jako dopravní vedení od PS 2 a menších plovoucích čerpadel. Průměr je 52 mm, délka 10, 15 a 20 metrů. Pro soutěžní účely se používají také průměry 42 mm a 38 mm.“

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Požární_ha­dice

Dochy

Arciuber:
hadice A,B,C,D rozhodně není vysokotlak. Písmena určují průměr, A je pro hadici 110mm.

anonym

To nepopírám, jasně jsem upozornil že nejsem odborník na tohle. Napsal jsem jen to co jsem našel.