Kulpix

Jak funguje oddělovací trafo??

Nějak jsem to do dneska nepochopil , jak je možné , že když se dotknu fáze L1 ZA od. Trafem , že mě ne zabije.

Diki jakž takž chápu. 🙂

Nejlepší odpověď
orwell

Oddělovací transformátor funguje stejně jako klasický transformátor, tj. na principu elektromagnetické indukce. Jeho převod je 1:1, neslouží tedy k úpravě velikosti st. napětí, ale má ochrannou funkci! Používá se ke galvanickému oddělení elektrických obvodů, např. ke zvýšení bezpečnosti při práci s el. ručním nářadím v těsné blízkosti vodivých předmětů spojených se zemí. Sekundár odděl. tr. je pečlivě odizolován od primáru a žádný z vývodů sek. vinutí nesmí být spojen se zemí. Proto k úrazu může dojí pouze při dvoupólovém dotyku, nikoliv jednopólovém. Pták sedící na jednom vodiči venkovního vedení taky nedostane ránu, pokud se nedotkne ještě druhého vodiče.

Další odpovědi
Dochy

Ještě trochu doplním Orwella. U ideálního trafa s nepřipojeným sekundárem nikdo nepozná co je na sekundáru fáze a co nula. Takže pokud opravdu není nic zapojeného, tak dotykem na svurku L1 sekundáru uděláte vlastně z L1 nulu, a svorka označená N bude teď fáze (jen fázově posunutá o 180). A držet se nuly je za standardních podmínek neškodné (nebudu tvrdit, že bezpečné 😉. Bacha, platí to opravdu jen do doby, dokud ten druhý vývod nebude nikam připojen!!