Jak funguje obhajování obviněného?

Když právník obhajuje obžalovaného, ví od něj úplně vše, co se týká věci obžaloby? např. " zabil jsem, protože jsem chtěl". To se snaží pro jednoznačného vraha, získat „svobodu“ i když ví, že je vinen? Nebo je to jen hra lží, intrik a snaha obelhat jeden druhého včetně soudce a okolí

Nejlepší odpověď
klumprt

Úkolem obhajoby je zajistit, aby nebyl pominut žádný důkaz nebo okolnost svědčící ve prospěch obviněného či obžalovaného. Což by běžný člověk sám nezvládl tváří v tvář státnímu zástupci, který je zkušený právník. Proto si přibírá, nebo je mu přidělen jiný zkušený právník – advokát.
O tom co se ve skutečnosti stalo, ví jenom obžalovaný. Státní zástupce má nějakou představu o tom, co obžalovaný provedl a snaží se o tom přesvědčit soud. Obhájce pak se snaží tuto představu vyvrátit nebo zmírnit. Vnést do verze státního zástupce co nejvíc pochybností. I pokud je sám přesvědčen o vině obžalovaného, může aspoň namítat nějaké polehčující okolnosti, např. sníženou příčetnost, nebo omluvitelné pohnutky.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Každý má právo na obhajobu. To je základ soudnictví, Ústavy. Jak se kdo hájí před soudem je jeho věc.
Účelem advokáta je hájit obžalovaného dle nejlepších možností a to i přesto, že ví, že žalovaný skutek spáchal.
A ano, snaží se i pro jednoznačného vraha získat svobodu nebo alespoň nižší trest. Pokud by tak nečinil (vyloženě okatě by nehájil), byl by vyloučen a v rámci kárného řízení i potrestán.

setapouch

Úkolem obhájce je zajistit pro obviněného dodržení všech zákonných ustanovení. Dohlíží na to, aby nebyl opomenut žádný důkaz neviny, žádná případná polehčující okolnost. De facto pomáhá žalobci a soudci, aby nebyly o vině pochybnosti, aby nemohlo dojít k omylu.