Natt

Jak funguje kouzelná tužka zn. Albi?

Je v knihách nějaký kód, nebo to čte barvy? Nebo snad úplně jinak?

Edit: Marci1: Co všechno tužka umí vím. Ale já chci vědět, jak to ta tužka umí. Je snad v knížkách zabudovaný nějaký čip? To se mi nezdá, protože čte i „reklamu“ na olbi tužky a ta je jen z tenkého papíru. Nebo je všude v knížkách nějaký neviditelný kód, který tužka umí přečíst?

Nejlepší odpověď
petrpav

Tužka čte obrázky opticky v infračerveném spektru. Když se na tužku podíváte digitálním fotoaparátem (třeba na mobilu) ve tmě, uvidíte, jak špička bliká. Čipy digitálních fotoaparátů totiž „vidí“ i v infraspektru (pokud nemají filtr).

Senzor tužky načítá kódy, kterými jsou potištěny všechny obrázky a podle nich se rozpozná, na co tužkou míříte. Kódy jsou velice malé, ale jdou vidět. Když se podíváte na stránku knihy, všude, i v bílé barvě, je natištěn jemný rastr. Podle uspořádání teček rastru na tom kterém místě tužka přečte příslušný kód a ve své paměti zjistí, jaký zvuk je kódu přiřazen a ten přehraje.

Další odpovědi
marci1

Tužka čte informace,vydává zvuky, hraje hudbu, podle toho jestli ji přiložíme na text, obrázek, název písničky ap. (ale jen Kouzelné knížky ALBI).
Tužka je z pevného plastu, který odolá hrubšímu zacházení. Oči a ústa při používání barevně problikávají. Pod očima nejdete dva malé reproduktory. Zepředu jsou umístěná dvě tlačítka pro ovládání tužky. Na boku je umístěno ovládání hlasitosti, USB konektor, sluchátkový konektor a micro-SD karta. 🙂
http://www.al­bi.cz/hry-a-zabava/elektronicka-albi-tuzka/
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=KGfZAYSs2uU
http://hrajsi­semnou.cz/recen­ze-kouzelne-cteni-albi-svet-zvirat/

kodl67

Pod vším jsou kódy.Přehrej si tam video o produktu.

Zdroj: http://www.al­bi.cz/hry-a-zabava/elektronicka-albi-tuzka/

IonReady

Jen pro doplnění, kódy samy o sobě nenesou informací o čteném textu. Podle mě má tužka nahrané všechny zvukové stopy a ke kódům přiřazuje jednotlivé zvuky podle knihy která je načtena, načtení knihy se provádí vždy před prohlížením knihy načtením jednoho z kódu v knize.

Lze tedy dojít k situaci, kdy načtete jednu knihu a začněte ukazovat na věci v jiné knize a uslyšíte zvuky z načtené knihy, nikoli z té kterou prohlížíte.

Pokud vyjde nová kniha, její audio soubor(tedy překlad kód → zvuková stopa)je ke stažení na stránkách výrobce

Táta geek

Tužka má na špičce dvě infračervené LED diody (takové, jako jsou v dálkovém ovládání). Svítí, pro oko neviditelným světlem. Na špičce tužky je také CMOS obrazový snímač (takový, jako je v digitálním fotoaparátu). Na papíru je vytištěný „neviditelný tečkovaný kód“. Pomocí LED diod a obrazového snímače se ten kód přečte. Procesor v tužce zjistí údaje z kódu a poté začne přehrávat odpovídající zvukovou stopu.
Více informací s spousta doplňujících obrázků je na následujícím odkazu.

Zdroj: https://tatage­ek.blog/2021/0­1/28/jak-funguje-albi-tuzka/