Jak dostat spirálu žárovky z objímky?

Aneb vymontoval jsem jen sklo – kopuli…

Nejlepší odpověď
led

Vychádzam z dlhoročnej skúsenosti.
Kliešte väčšinou zdeformujú, či roztrhnú tenký plech závitovej časti pätice a občas poškodia, či uvolnia závit v objímke.
Ak sme vypli prívod elektriky, vypnutím tej správnej poistky, nejlepšie je použiť babský, vždy dostupný nástroj – klasický drevený vešiak (ramínko) bez paličky na nohavice. Šírka vešiaka je rovnaká ako pätica, drevo je mäkké, elektricky nevodivé a dokáže sa „zakusnúť“ do zvyšku pätice. Ľahkým krútením doľava hravo vykrútime celú päticu bez poškodenia závitu objímky.

Další odpovědi
setapouch

Objimku chytnout klestemi nebo je v ni roztahnout. Ale napred pojistky ;)

brillant

http://elektri­ka.cz/data/clan­ky/oknouzar010618

mosoj

Té spirále se říká závitová patice.

Klaproth

Také se mi to stalo. Použil jsem kombinačky, šlo to.

Dochy

Rozumím tomu dobře, že při výměně zůstala patice v objímce a tys sundal jen sklo?
Já vzal patici za jeden kraj špičatýma kleštičkama a vytočil. Ona se přitom (když ji dobře chytneš) trochu „stáhne“ a jde už vytočit dobře…

Ale bacha! musíš mít jistotu že v tom není šťáva.

VitProchazka

To stim raminkem funguje skvěle! Super

led

Kliešte dotrhajú, alebo deformujú vodiaci závitový plech v bakelite. Preto ten vešiak.

Dochy

To záleží jak to chytíš. Já se kleštěma vnitřku objímky víceméně nedotkl. Jen té části co patřila k žárovce. Už jsem to tak praktikoval několikrát a zcela bez potíží…
zkrátka chytím kleštičkama za závit a pokud nejde vytočit snadno tak se kroucením kleštiček ten plech zkroutí, tím se v objímce uvolní a pak už snadno jde… viz
https://ctrlv­.cz/tGOT

Dochy

To se nepovedlo… tohle by mohlo být lepší
https://ctrlv­.cz/mGOz

Dochy

To hnědé na schémátku nejsou muší exkrementy, to jsou čelisti kleštiček 😉