Fidel

Jak doma naskenovat negativ filmu? Myslím tím klasický film do foťáku.

Prosím, nepište, že s tím mám jít do fotolabu… Díky :)
Doplňuji:
„Filmový scaner“ – Někteří tvrdí, že to jde i bez něj, stačí mít nástavec… Skenovat umím, ale nevím, jestli je na negativy třeba nějaký zvláštní program, jak se nazývá, příp. model nového scaneru atp. Prosím o konkrétní odpovědi. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Potřebujete filmový scanner

Další odpovědi
mosoj

Kvalitní filmový skaner stojí ale opravdu docela dost penízek.

Jinak na to stačí papírová krabice od bot, foťák a buďto externí blesk nebo rozptýlené svetlo od žárovky nebo diody místo toho blesku.

viz : http://jozefpe­niak.blogspot­.com/2011/01/ska­tula-od-topanok-namiesto-skeneru.html#com­ments

kapka

Známá si koupila specielní skener na diapozitivy /takže tam by šly nejspíš i negativy/. Obyčejným skenerem je výsledek nekvalitní.

Hlada

Můžete mít buď plochý skener s nástavcem na film, např. Canon Canoscan LiDE 700F nebo filmový skener např. EU3C FilmScan35 II. Je nutné počítat s tím, že jsou to přístroje s malým rozlišením, takže náročnější fotografové jsou s výsledky nespokojení.

baghira

Mám takové koukátko, kam se vloží diapozitiv v rámečku a prohlíží proti světlu. A zjistil jsem, že když se to přiloží k objektivu foťáku, tak se to dá v pohodě vyfotit. Co se kvality týká, pro moje účely byla více než postačující (v editoru bylo potřebné doladit kontrast a vyvážení barev, ale to byla maličkost). Je fajn tu prohlížečku a foťák vůči sobě nějak upevnit a zakrýt přechod mezi objektivem a prohlížečkou, aby tam nešlo boční světlo. Nevýhoda v tomto případě je, že by se musel negativ nastříhat.
Ale na to, jaká to byla prachsprostá improvizace a východisko z nouze, výsledek mě uspokojil. Samozřejmě něco jiného je zdigitalizovat pár políček a něco jiného několik mnoho filmů.