pizlicka

jak dlouho zpetne mi muzou uznat duchod?

dobry den,uznali mi invaliditu 3 stupne,moje nemoc trva 21let,ale jelikož byla malá informovanost,ne­pracovala jsem,ale ani se nelecila.chybi mi 4 roky zaplatit socialni pojisteni.kdyz si jej doplatim,kolik mesicne dostanu duchod?jak dlouho zpětně se duchod uznava??děkuji moc.
Doplňuji:
buliku,socialni doplatim,pani mi volala,ze za 4roky zpetne,chce po mě 87.500kc.jenze jak se mi bude vyse duchodu pocitat,kdyz nemam odpracovane roky,ale budu mit socialni zaplaceno za pět let-pozaduje se ode me z posledních 10let 5let.jak to zprumeruji??

Nejlepší odpověď
ivzez

Invalidita i důchod se neuznávají, ale přiznávají.

Invalidní důchod lze přiznat nejdříve od data přiznání invalidity (od kterého data Vám byla přiznána invalidita?) ► samozřejmě za předpokladu, že má žadatel splněnu podmínku účasti na důchodovém pojištění.
(Jinak až od splnění podmínek pro přiznání důchodu.)

Sociální pojištění si doplatit nemůžete, ale je možné si doplatit důchodové pojištění.
Doplacení doporučuji, promítne se Vám do výše důchodu. Zpětně si lze doplatit jeden rok pojištění, zbylé tři roky si budete muset doplatit „průběžně“.

——––
Invalidní důchod se (stejně jako starobní a pozůstalostní) skládá ze dvou částí:

(1)
Základní výměra je pro všechny důchodce stejná
a v roce 2015 činí 2.400 Kč měsíčně.

(2)
Procentní výměra, která závisí na délce důchodového pojištění
a na dosažených výdělcích (ma výši plateb pojistného).

Bez dalších informací nedokážu výšku důchodu určit přesněji.

——––
Více informací najdete na webu ČSSZ nebo získáte na pobočce OSSZ.
Na pobočce OSSZ si můžete nechat důchod orientačně (přesnou výši určí
až výpočet po doplacení pojistného) vypočítat

Dobrovolná účast na důchodovém pojištění:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/ucast-na-pojisteni/dobro­volna.htm

Invalidní důchody:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/invalidni-duchody.htm

Další odpovědi
pusinka50

Jak zpětně??? Invalidní důchod ti bude přiznán od doby, kdy jsi o něj požádala, nebo resp. tvá ošetřující lékařka.

bulík

Doplať soc.poj, pak budeš mít vyšší důchod. Rozhodnutí MPSV ti zpětně vypočítá důchod k datu uznané invaliditě. Přesné info ti dá každá pobočka, OSSZ.
Důchod má základní část, výměr, apk jsou koeficienty a taky odpracovaná léta, respektivě placení soc.poj. Kolik dostaneš si lze orientačně spočítat v kalkulačce na jejich stránkách, na netu jich je dost. Přesnou částku ti ale sdělí jen OSSZ
Doplňuji:
Léta si na to dlabala, nyní bys chtěla prachy. Příště se více zajímej o takové věci, nejen o ně, říká se tomu právní vědomí. Stačí sledovat tisk, zprávy TV apod.

pizlicka

Bulíku,brzdi laskavě!vubec nic nevíš a soudíš!nemoc mám od svých 19let,ale nikdo nevedel,jak ji léčit,jen by do mě rvali prasky!tenkrat se jednalo o něco,o cem nikdo neměl ani páru,dnes je tato nemoc oficialne uznańa jako nemoc!presto jsem uz v mladi zadala o duchod,byla mi dána pouze slovni rada,co mam delat a duchod mi byl zamítnut!nyni,kdyz se o této nemoci ví vse,mi byl priznan plny!NESUD,KDYZ O MĚ NIC NEVÍŠ.