pizlicka

jak se vypocitava duchod tretiho stupne?

byl mi uznan duchod 3.stupne.je mi nad 38let,musim tedy splnit podminku nejmene 5let pojisteni.jelikoz jsem nepracovala,rekli mi,ze mam moznost pojisteni za 4 roky doplatit,protoze mi 4 roky schazi.pokud budu mit doplaceno 5let pojisteni,ale nepracovala jsem,jak se mi to spocita ten duchod??ja to ctu na internetu,ale nechapu ty procenta,dekuju vam moc za informace 🙂

Nejlepší odpověď
briketka10

pizlicko

píšeš o soc. pojištění, nebo o VZP pojištění ?
protože to VZP za celou dobu evidence 12 let
za Tebe platil ÚP za mě taky platí po dobu 3 let,
jestli jsi nebyla v evidenci, tak ne, mě ho platili
i za kurzy a rekvalifikaci..

Další odpovědi
zzzlatokopka

Holka to je tak složité vypočítat, že jediný kdo by to asi tady zvládl je Ivzez. Je tam udáno moc parametrů a má to 2 části, ta jedna je jasná, ale ta %ní je složitá.

Na úřadě to nikdo z hlavy nepočítá mají na to program, tam dají jen data a výsledek se vypočte sám:-)

Ty si nebyla na ÚP? Tam by ti nějakou dobu započítat nejspíš měli, myslím si že se počítají i kurzy z ÚP, ale nejsem si tím jistá.

Doplňuji:
To kolik ti vypočítají důchod už teď nejspíš neovlivníš, tam ovlivníš leda to, že ti sníží doplatek, pokud najdeš ty náhradní doby.

ivzez

Vzhledem k tomu, jak málo informací ve svých dotazech uvádíte
(a kolik si toho musím z toho mála dovozovat), bych ocenila,
kdybyste alespoň používala přesné formulace.

Už jednou jsem Vám napsala, že se důchod neuznává, ale přiznává. Ve Vašem případě ani nejde o přiznání důchodu (ten Vám bude moci ČSSZ přiznat až po doplacení pojistného), ale o přiznání invalidity III. stupně. Jde o dvě rozdílné věci!

Přiznání invalidity neznamená automatický nárok na invalidní důchod,
pro jehož přiznání je potřeba splnit dobu pojištění pro příslušný věk.

Navíc jste měla pokračovat v původní otázce (dole v diskuzi),
aby měli odpovídající pohromadě všechny informace
(na základě neúplných informací se dost špatně odpovídá,
dohledávání ve dvou dotazech a dvou diskuzích trvá déle).

——
Nejsem si jista, jak je to u Vás s dobou studia,
ale to už jste si asi ověřila u OSSZ.

——–——
Počítám-li z informací v obou dotazech a z diskuzí správně,
mělo by Vám být 40 let (narodila jste se v roce 1975?).

K době důchodového pojištění (u Vás půjde zatím o 5 let) se ještě dopočte
doba, po niž byste mohla být účastna na důchodovém pojištění, kdyby
Vám nebyla přiznána invalidita (počítá se od věku v době přiznání invalidity
do důchodového věku stejně staré bezdětné ženy).

Jestli jste se narodila v roce 1975, šlo by o dopočtení 26 let a 8 měsíců.
Dopočtená doba se nezapočte plně (přesně Vám to spočtou na OSSZ).
Za každý rok pojištění se Vám započte 1,5% vyměřovacího základu.

Nevím, jak se u Vás (co Vám řekli na OSSZ?) stanoví vyměřovací základ.

Pokud by se důchod počítal ze všeobecného vyměřovacího základu
(VVZ v r. 2015 činí 25.903 Kč), započetlo by za každý rok pojištění cca 388 Kč.
(Procentní výměra by se počítala z částky x . 388 Kč.)

——–——
Nedokážu posoudit, kolik let se Vám započte z dopočtené doby,
nevím ani, jestli u Vás půjde o výpočet z VVZ nebo ne.

Uvedenou částku proto berte pouze orientačně!
Výsledný důchod může být nižší.

—–—–—
Zavolejte si na OSSZ, sdělte jim, oč se bude jednat, informujte se, jaké podklady máte vzít s sebou a dohodněte si schůzku, na níž Vám pracovnice OSSZ důchod předběžně orientačně (!) spočítá. Výpočet se od výsledného důchodu nebude příliš lišit, ale stále půjde pouze o orientační výpočet.

mosoj

Nepracovala jsi, takže nemáš ani započitatelný výdělek, tedy ani vyměřovací základ. Základní výměra důchodu je 2400 Kč a minimální procentní výměra je 700 Kč.
pokud si doplatíš ty 4 roky budeš mít minimální důchod, to jest 3100 Kč.
Doplňuji:
Pěkný výstražný příklad pro ostatní.

zzzlatokopka

Mosoji to teda nechápu, jak je možné, že cigáni mají důchody od 18 let a podstatně vyšší?

ivzez

„Důchody z mládí“ se počítají jinak, to se Pizličky netýká.

pizlicka

od 18let se to pocita jako duchod z mládí.ta jsi osvobozena od soc.pojisteni,pro­toze jsi nemela kdy vydelavat.ja mam nemoc od 19let,ale protože se lecim teprve dva roky,tak mi to asi jako nemoc z mladi uzano nebude.

zzzlatokopka

Jaký máš výpočtový základ?

pizlicka

12let na uradu práce,z toho jeden kurz.nemela jsem za celou dobu nárok na příspěvky od u.p. mam splneno rok z pojisteni,to diky uradu práce,jinak si 4roky musim doplatit 87.500kc.

zzzlatokopka

Z ÚP se započítává už pouze rok? Zeptej se tam ještě jestli tou „náhradní dobou“ není i ten kurz? Pokud by byl, tak by ti to ten doplatek snížilo.

ivzez

Započítávají se maximálně tři roky. Z toho jeden rok z doby do 55 let a dva roky nad 55 let.

pizlicka

ivzez,jsem rocnik 1974,na uradu práce vedena 12let,bez naroku na podporu.tenkrat se o mé nemoci nic nevedelo,ja se za urad práce schovávala,protoze mi duchod zamitli.casem byla má nemoc uznana jako oficialni,a nyní mi dali plny!pred lety u komise mi rekli,ze si za nemoc muzu sama,nyni pani doktorka rekla,ze se jedna o velmi zavazne onemocneni.presto ze vi,ze mam nemoc z mladi,mi duchod neuznala jako nemoc z mladi,protoze mi kdysi byl zamitnut,a je pry má chyba,ze jsem se neodvolala.me je asi zapocitan jen rok,protoze jsem nebrala celych 12let podporu??byla jsem vděčna,ze mi plati zdravotni pojisteni.to je strasne,az jsem se odstěhovala do jiného města,tak paradoxne pani na uradu práce si vsimla,ze se se mnou něco deje,a pomohla mi,abych okamzite navštívila lekare.

zzzlatokopka

Nás ve škole učili, že se ty kurzy počítají, že se počítá v podstatě ta doba co člověk bere podporu a ta při rekvalifikaci je, jenže já jsem ze školy už dávno pryč, tak se to možná změnilo, nevím.

pizlicka

z uradu práce pokud neberu za celych 12let zadnou podporu,se pocita doba pojisteni pouze jeden rok.kurz se pocita,ale nevim k cemu.

zzzlatokopka

Právě že u toho kurzu je podpora při rekvalifikaci a ta by se možná mohla připočítat k tomu roku.

Nás to učili takto:

  • rok mají všichni co byli v evidenci na ÚP aspoň jeden rok bez podpor
  • k tomu se počítá doba podpory v nezaměstnanosti (tus asi nikdy nebrala) takže nic
  • k tomu se počítá podpora při rekvalifikaci (pokud si chodila do kurzu, tak ti ji určitě přiznali)

počkej na Ivzez ona bude vědět jak je to po novém.

pizlicka

jé,tak to děkuju mooc,ale to je tak prtava castka,ze uz ani nevim,kolik jsem dostala.kurz byl myslim tři tydny.jestli okolo dvou az tri tisíc,myslim.

ivzez

Nezapočítává se ta částka, ale doba, po niž jste měla nárok na podporu při rekvalifikaci, se zepočte do doby důchodového pojištění.

Podpora při rekvalifikaci je dávka, kterou nelze použít pro výpočet dalších dávek. Tzn., že výše podpory nijak neovlivní výši důchodu.

pizlicka

briketko,mluvim o socialnim pojisteni.