tomvot99

Jak dlouho vydrží baterie ve foťáku?

Zdravím,

mám Sony RX100 V.

2–3 roky ho le už nepoužívám. Maximálně jednou za půl roku něco nafotím.

Nyní jsem se chystal nahrát video, ale u foťáku blbne zapínání. Několikrát se po zmáčknutí startu nezapl vůbec a když se pak po nějaké době opětovného zkoušení zapl, baterie byla vybitá. Předcházelo tomu ovšem několikahodinové nabíjení, takže vybitá by být rozhodně neměla.

Následně po další hodině nabíjení a opětovného zapnutí ukazoval, že je nabitý, tak jsem začel natáčet video. Cca po 15 minutách se sám z ničeho nic vypnul. Po chvilce jsem ho bez problému zapnul a natáčení obnovil. Tentokrát cca za 15 minut napsal, že je přehřátý a hned na to, že je akumulárot zase vybitý.

Chci se zeptat, jestli tušíte, kde by mohla být chyba. Je potřeba koupit novou baterii?

Na pohled s baterií nic není, vypadá jako nová.

Děkuji za tipy.

Odpovědi
Kelt

Nech si prověřit fotoaparát v nějaké zkušebně. A nech si tam na zkoušku dát novou baterii, zda se chytne. Budeš to vědět hned a nebudeš zbytečně vyhazovat peníze. Já měl taky fotoaparát na baterky, ale rychle se to vybíjelo a adaptér nebyl.

Edison

Na video je 15 min tepelná ochrana. To zaprvý. Jinak… by to chtělo baterii asi nabít v pořádný nabíječce a ne ve fotoaparátu. Dobrý by bylo kdyby šel udělat formát baterie (několikeré definované a hlavně kontinuální nabití a vybití. Možnost, že je baterie kaput taky nelze vyloučit.

To časový omezení videja lze SW odstranit a taky se to dělá. Určitě to někde najdeš. Já bych to taky už musel hledat, bo si to nepamatuju (mám A7II).

Bobek 2

Pokud jde o akumulátory Sony NP-BX1, míval jsem k foťáku 4 kousky originální, které jsem rovnoměrně střídal. Zhruba po dvou a půl letech během několika měsíců všechny čtyři akumulátory postupně přestaly fungovat – foťák náhle chcípal či zamrzal, i když těsně předtím ukazoval plnou baterku – nejčastěji chcípal při ukládání fotky – občas ani nenastartoval atd. Ve specializovaném obchodě mi bylo řečeno, že tak zhruba maximálně tři roky je životnost toho akumulátoru.

Na různých diskusních webech zlé jazyky píšou, že je možné, že to tak výrobce „naprogramoval“ jako záměrné kurvítko – u firmy Sony bych se tomu nedivil, protože jejich foťáky mají taky několik kurvítek (po dvou a půl letech provozu začne blikat „porucha stabilizace“, předražená plastová krytka objektivu, ve které po roce popraskají plastové pružiny aj.).

Nové akumulátory jsem si koupil levnější, kompatibilní od jiných firem, a zatím fungují – uvidím, jestli životnost bude delší.

mosoj

Baterie je kaput. To že ji necháváš stát bez povšimnutí několik let není nic pěkného. Napětí u lithiových baterií nesmí klesnout pod určitou mez. Kup novou a pokud budeš foťák nechávat stát vyjmi baterii.