Banán94

Jak dlouho už existují stravenky?

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl jste, o který druh stravenek vám jde.

1. Pro pracující
"Stravenky jako poukázky na jídlo mají svůj původ v Evropě, v poválečné Velké Británii.
"První zmínky o stravenkách se datují k roku 1946, kdy byly potraviny stále rozdělovány na příděl jako důsledek konce druhé světové války.
V roce 1954 zjistil podnikatel John Hack, že jeden druh
standardizované stravenky, kterou by přijímala zařízení v celém Spojeném království, by byl logičtější a efektivnější.

V roce 1962 začaly být stravenky používány také ve Francii

U nás se nazývaly poukázky na stravu pro zaměstnance a rozšířily se v roce 1964. Platily pro Restaurace a jídelny.
Nazývaly se ABO poukázky na stravu.

Stravenky se v ČR v současné podobě poprvé objevily na začátku 90. let minulého století v souvislosti s přechodem ČR k tržnímu hospodářství. Jsou různé druhy.

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:wu0MWPuX­QD0J:https://is­.muni.cz/th/34841­2/pravf_b/Prav­ni_aspekty_stra­venek.txt+&cd=4&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

Bakalářská práce Právní aspekty stravenek, Petra Rejzlová, 2012/3, PF MU Brno

2. Školní stravenky pro žáky se u nás objevily od 2. poloviny 50. let souvislosti s budováním školních jídelen.
http://vyziva­deti.cz/pro-rodice/hodi-se-vedet/historie-a-soucasnost-skolnich-jidelen/

Ad Kepler,
v době obou válek šlo o přídělové lístky, nejen na jídlo, ale i na uhlí, topení atd.

V době hospodářské krize pak to byly poukázky = žebračenky nebo almuženky nebo almužní poukázky. na stravu, ale i na oblečení.

Byly určené pro nezaměstnané a sociálně slabé, kteří je dostávali od státu místo peněz, které by mohli promrhat.

Termín žebračenka se začal znovu používat i v České republice, kde jsou takto slangově nazývány poukázky na nakoupení základních potravin a hygienických potřeb, které dostávají sociálně potřební."

Archiv Odpovědí, Stravenky, Přídělový system ve Wiki. a vl. v.

Stravenky byly pro pracující a pro školní děti.
Stravenky pro pracující vznikly v minulosti jako náhrada za závodní stravování. Podniky neměly závodní jídelny, takže zaměstnanci dostali stravenky za zvýhodněných podmínek.

Další odpovědi
Drap

U nás cca od roku 1960

Kepler

Stravenka je poukázka sloužící k nepřímé platbě za jídlo, má charakter ceniny. Mezi stravenky lze tedy počítat i potravinové lístky, které se vydávaly v dobách nouze, typicky za války. V českých zemích, za 1. světové války zavedla rakouská vláda přídělový systém v dubnu 1915 na většinu životních potřeb – mouka, chléb, cukr, sádlo, maso, brambory, mléko, šatstvo, uhlí atd. (wiki)
Je možné, že tento systém byl využit již dříve a v jiných zemích.

anonym

Od založení závodních (družstevních) kuchyní, ale ty jistě myslíš stravenky typu SODEXO. Tak to nevím.

Něco vím. SODEXO bylo založeno v roce 1966 v Marseille ve Francii.

Drap

Lístky vydávaní během první i druhé války, nebyly stravenkami, ale dokladem , který umožňoval nákup potravin za peníze.. Mezi válkami, v době krize se také vydávalo podobné potvrzení. Pro nezaměstnané a chudé. říkalo se jim žebračenky a na ty se dostalo něco málo potravin. Na přežití to nestačilo.
Stravenky jak je známe dnes, typu sodexo a jiných firem se začaly uplatňovat někdy kolem roku 1960. Nebyly takto rozšířené a používaly se u málo firem, většinou ve státní správě. Byly to stravenky, které platily ve všech provozovnách Raj /Restaurace a jídelny/

Kepler

… dokladem , který umožňoval nákup potravin za peníze. A co jiného stravenky jsou? Je jedno, jestli to platí celé strávník (v případě přídělového systému), nebo firma.
annas: přídělové lístky plnily hlavně regulační funkci a zahrnovaly více základních potřeb. Nicméně nákup potravin tam patří také.

Drap

Ty lístky dostával člověk zdarma bez platby a bylo jen na něm, zda promění nebo ne.

Kepler

Lístky byly přidělovány zdarma, to jo, ale zaplatit tu kostku margarínu musel. Nebo ne? Prostě jak stravenky, tak potravinové lístky, fungovaly jako poukázky na jídlo.

annas

Nebyly to stravenky. Pod tímto názvem se objevily až později, jak je vidět z historie.

Nazývejme věci pravým jménem.

Stravenky na obědy dostávají zaměstnanci, něco doplácí zaměstnavatel. Takže i v tom je rozdíl.

Stravenka = poukázka na jídlo (při hromadném stravování). Poukázky byly na potraviny, nikoliv pro hromadné stravování.

I když dnes je možné za některé koupit potraviny. Ale to je jiná skutečnost.