ondricke

Jak byste nejlíp vysvětlili, proč se píše ve slově povinnost dvě n?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Kořen slova je zakončen na „n“ a k tomu přípona -ný, -nost apod.
Pozor: povinen nikoliv povinnen!

Další odpovědi
annas

Přece existuje v češtině slovo základové, od něhož se příponou či předponou atd. nová slova odvozují

Příklad – uč – učit – učitel – učitelka – postupné odvozování od kořene – část, která je společná odvozeným slovům. Učit je základové slovo pro učitele atd

Přídavná jména se tvoří od podstatných jmen, nebo sloves různýmí příponami.

Přípony přid. jmen – např. – ný, -ní, – itý, – ovitý, – ový, -cí atd.

Ve jménu povinný slyšíte část slova vin-a – předpona po – slovtvorný základ (koen) vin – přípona – ný = po-vin-ný.

Takže základ je vin – další odvozená slova vin-a, vin-ík, tedy příd. jméno s příponou -ný = vin-ný., má dvě -nn-.