N. a D.

Jak by fungovala vysílačka v neotevřeném prostoru?

Zdravím.
U vysílaček bývá uveden dosah v otevřeném prostoru. Ale co když ji chci použít z domu? Dosáhla by taková vysílačka (dosah např. 8 km v otevřeném prostoru) do dalšího domu vzdáleného 3 km od toho mého? Přejde ten signál bez problémů přes stěny a další překážky?
Nemáte představu, jak dlouho průměrně vydrží vysílačka nabitá? A je nějaké doporučené, omezené používání? Slyšela jsem, že to může způsobit rakovinu.
Díky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Stěny domu samozřejmě část signálu utlumí. Jak moc, to záleží na mnoha faktorech (materiál a síla zdiva aj.). Třeba na půdě pod plechovou střechou je signál velmi slabý, proto tam nefungují ani TV antény. Kovy elmg. záření odstiňují úplně. Jak dlouho vydrží vysílačka nabitá, to taky záleží na mnoha věcech: kapacita baterie, vysílací výkon, poměr vysílání/příjem, atd. Ale nějaký údaj je vždy uveden u každého výrobku. Může to být několik hodin až celý den. Pro občanské vysílačky existují určitá omezení (výkon, dosah). O rakovině kvůli používání mobilu apod. se hodně diskutovalo, ale bez důkazu. Podle mně je to blbost. Příklad vysílačky zde: http://vysilac­ky.heureka.cz/mo­torola-tlkr-t50/specifika­ce/#section

Další odpovědi
dubraro

Ten obrat „v otevřeném prostoru“ se používá právě proto, že v uzavřeném prostoru nelze dosah jednoznačně stanovit, závisí na řadě dalších okolností.

Hlada

Různé stavební materiály různě pohlcují elektromagnetické záření. Nejvíc železobetonové konstrukce. Vlny v pásmu UHF, které používají PMR vysílačky se navíc šíří přímočaře, takže záleží na překážkách. Není proto možné jednoduše určit dosah z domu. Musí se to vyzkoušet.
Maximální povolený výkon PMR vysílaček je 0,5W. Hygienická norma je 10W/kg. Pro srovnání: maximální výkon mobilu jsou 2W. O rakovině se vůbec nedá mluvit.
Spouštěčem rakovinného bujení je nejčastěji psychika. Tchýně je nebezpečnější, než vysílačka.