Avatar uživatele

Idiom anebo briskní bonmot?

Nedávno mne docela v anglofonní TV zaujal obrat "Ohavný jako genitální bradavice". Protože nejsem lingvistik, ale technik, zajímalo by mne, zda se jedná o zaběhlé slovní spojení nebo jen momentální novotvar z vtipné metafory.
Možná by věděl quentos, coby skoroprofesionální překladatel, jenže ten bývá o víkendech mimo a kromě toho třeba bude vědět i někdo z angličtinářů.
Pár rčení odlišných v obou řečích znám, třeba české "necítím se ve své kůži", oproti anglickému "necítím se ve své barvě", ale s tímhle jsem se nesetkal a přitom i pro češtinu mi to připadá docela výstižné a obohacující.
Převážně je čeština bohatší, ale tady to vypadá jako příslovečná výjimka potvrzující pravidlo.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Nikdy jsem to neslyšela,třeba se to tam opravdu říká ,jako ty naše,pár jich používám velmi často.Např.-čumí jako péro z gauče,blbej je jak tágo.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

takhlene

Nemáte taky někdo dojem,že zde není otázky či odpovědí,aby se v ní Dr.Axl o někoho neotřel a neshodil ho,jakoby nad něj nebylo?

Avatar uživatele
Zlatý

led

Tu niekoho shodil?
Práve naopak, ak myslíte Quentosa, toho tu máme ako Pána Angličtinára, ktorý vždy poradí.
Alebo máte na mysli TV? Tak to je, žiaľ smutná pravda, viac angloamerického programu než českého. Niekedy si musím vytiahnúť anglický slovník.
Ale, Dr.Axl, tak krásny výraz je myslím český ekvivalent originálu.

Avatar uživatele

anonym

Ještě malé vysvětlení pro led, výrazem anglofonní TV byl myšlen program na zahraničním kanále jedné USA stanice v originálu americké angličtiny. Šlo o velice populární pořad, který pravidelně mívá 400 miliónů diváků, to by v Čechách asi stěží dosáhl i pouhého 1%.
Já to přeložil pro Čechy, ale ptám se těch, co se s tím mohli setkat třeba při stáži nebo studiu a práci ve styku s rodilými mluvčími.
Jó a díky za poklonu u Hynaise, aspoň jsem ti rozšířil obzory a konečně objevil něco, co tvůj geniální mozek ještě nestačil obsáhnout. Já např. také zjišťuji, že čím více se toho dozvídám, tím více mne ohromuje, co všechno ještě nevím a do smrti už nejspíš nestihnu dohnat, ale pořád kráčím dál, jako když soustavně krmíš svůj harddisk stále novými a novými informacemi.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Na tom angloamerickom zameraní českých i slovenských TV ale trvám. Keď si pozriem pomer medzi domácou (to považujem čs+sk za jednu) a zahraničnou produkciou. Práve tá angloam.produkcia to vysoko vyhráva. Podobne aj v ústnom prejave moderátorov a ich hostí čím viac anglické výrazy zastierajú domáce. Chceme byť predsa najsvetovejší zo svetových...

Avatar uživatele

anonym

Ad led velice děkuji za podporu a hlavně pochopení, quentose považuji za skromnou a erudovanou kapacitu, čímž jsem mu vzdal poctu.
Ti, kteří sledují souvislostí, vědí jak si to vyložit, kdo nesleduje, je mimo mísu a tak aspoň prudí.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3283
Zlatý quentos 1445
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1024
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 680
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.