Hmotná zodpovědnost za spotřební materiál

Je možné, aby zaměstnavatel po mně vyžadoval podpis na hmotnou zodpovědnost za spotřební materiál, jako např. za povlečení na postele v domově pro seniory?

Nejlepší odpověď
hanulka11

pokud jste tam zaměstnaná ,asi si tím hlídá vybavení zařízení a pokud by chybělo budete se podílet na úhradě

Další odpovědi
tom004

Nevím jestli jste zvolila dobrý příklad. Povlečení není spotřební materiál. Má nějakou dobu používání a potom se odepisuje ze stavu.Takže na povlečení může,ale třeba na houbičku na mytí,hadr na podlahu ap. ne,ale určitě nemůžete „fasovat“ 4 hadry týdně.

standa

Dohoda o hmotné odpovědnosti dle ustanovení § 176 zákoníku práce se může týkat pouze majetku zaměstnavatele, který má zaměstnanec povinnost VYÚČTOVÁVAT, což může být například:

  • hotovost
  • ceniny
  • zboží ve skladech
  • zásoby materiálu
  • aj.

Záleží tedy zda zmiňovaný majetek podléhá vyúčtování ve smyslu jak je uvedeno v § 176 ZP.

Doporučuji, abyste zaměstnavateli sdělila (vhodnou formou), že může být klidný, protože se na vás vztahuje ustanovení § 172 ZP, dle kterého jste odpovědná za případnou škodu, kterou mu způsobíte zaviněným porušením svých povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s těmito úkoly.

Na rozdíl od hmotné odpovědnosti*) však případná náhrada škody může být maximálně 4,5 násobek vašeho platu…, ale to pro vámi zmiňované účely musí bohatě stačit.

*) v tomto případě musí zaměstnanec uhradit celé manko (=škodu)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakprace/cas­t2h8.aspx

dědapetr

Ano pokud chdíte do skladu kde se spotřební maeriál nachází,ať je to povlečení nebo mýdlo toaletní papír i hadry na zem.