LubošK

Hloubkové formátování HDD (low level format) – je to bezpečné?

Hloubkové čištění HDD pomocí Ultimate Boot CD > MAXLLF – je to bezpečné?

Dobrý den, jak nadpis napovídá k čemu se chystám, potřebuji si před tím něco ověřit. Neřešte prosím proč mažu disk nebo jestli by nestačil mírnější postup.

Četl jsem, že v zásadě existují 3 druhy formátování HDD:

  • „klasické formátování“ („vysokoúrovňové formátování“) – je pouze smazána původní a znovu vytvořena prázdná alokační tabulka na začátku partitionu (=diskového oddílu) nebo disku, místa kde jsou data i místa bez dat jsou jen označena jako volná místa, ale k fyzickému smazání dat při tomto formátování nedojde
  • „dnešní LLF (low level formating)“ – totéž co klasické formátování, plus navíc je celý partition/disk každé místo (tedy dříve volná místa i dříve obsazená místa) přepsáno nulami nebo jiným vzorkem či náhodnými čísly pro znemožnění (nebo aspoň pro značné ztížení) obnovy původních dat
  • „původní LLF“ – něco zcela jiného – na disku jsou znovu nastaveny všechny pozice, sektory, stopy, rozestupy, jejich fyzické polohy → mění nebo upravuje nebo aktualizuje nebo reinicializuje se fyzická geometrie disku (cylindry, (hlavy asi těžko), sektory)(opravte mě jestli se mýlím)Tady narázím na problém, polopravdy, mýty a nejasnosti: Na mnoha místech netu se píše, že původní starý LLF provedený uživatelem pomocí drtivé většiny programů k tomu určených dokázal HDD úplně zničit, protože programy určené pro LLF nebyly dostatečně přesné pro přesné nastavení stop, sektorů, rozestupů, geometrie, … jako nastavení provedené přímo výrobcem HDD, kvůli čemuž programnastavil geometrii nepřesně, což vedlo po provedení LLF uživatelem k nepřesnému fyzickému adresování a vlivem toho k fyzickému poškození nebo zničení disku.

Proto se musím zeptat, jakým způsobem provádí Ultimate Boot CD, konkrétně utilitka MAXLLF ale i ostatní utilitky, Low level formating? Provádí to jen pomocí přepsání všech sektorů nulami nebo jiným vzorkem, nebo je přenastavována fyzická geometrie disku?

Nerad bych se pouštěl do „původního LLF“ s přenastavováním geometrie disku, což je rizikové, nespolehlivé a může vést ke zničení disku; chtěl bych jen „dnešní LLF“ – tj. přepis celé mazané partition nebo celého disku nulami nebo jiným vzorkem bez nastavování geometrie, sektorů, stop, … .

Na mnoha místech internetu se píše, že drtivá většina programů dnes provádí jen „dnešní LLF“ (přepis sektorů nulami nebo jiným vzorkem bez nastavování geometrie). Právě mě zmátlo, když se mnou zamýšlený nástroj Ultimate Boot CD oficiálně chlubí, že používá utility přímo pro konkrétní značky disků nebo dokonce utility přímo od výrobců. Tak se potřebuji zeptat, jak Ultimate Boot CD provádí LLF? Provádí „původní LLF“ (smazání + nastavení geometrie) nebo „dnešní LLF“ (jen smazání + přepis sektorů nulami nebo vzorkem)?

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Klaproth

Ano, je to bezpečné, nic se ti nemůže stát. Práce v dole je nebezpečnější.

Další odpovědi
dubraro

Dnešní disky neumožňují „původní LLF“. Jejich řídící elektronika to nedovolí.
To, čemu říkáš „dnešní LLF“ je formátování s přepisem, které se používá hlavně z důvodů bezpečnosti. Existují na to různé komfortní programy, např. File Shredder, ale tutéž službu udělá i standardní příkaz format s parametrem /p.
http://www.fi­leshredder.or­g/
https://www.li­fewire.com/for­mat-command-2618091

gecco

No – o formátování přemazáním jsem ještě neslyšel…
😉
Netuším, jakého chceš dosáhnout výsledku, ale:

  1. formátování (format…) – nastaví (nebo vymaže existující) alokační tabulku logického disku; data se nemažou (a dokud nejsou přepsána, není problém je obnovit
  2. vytvoření partition (fdisk…) – nastaví (nebo změní) MBR a zapíše data o partition; data se nemažou, ale najít je na zrušených (znovuvztvořených) partition je složitější (ale dokud nejsou přepsána, lze to)
  3. low format – znovu nastavuje parametry disku (cylindry, stopy, sektory); data se nemažou, ale už je složité je získat zpět (ale dokud nejsou přepsána, lze to)

😉
LowFormat opravdu může vést ke ´zničení´ disku, ale zejména pokud jsou, například, vadné počáteční sektory disku, není jiné cesty. Dělat jej ´jen tak´ nedoporučuju…
😉
Pokud ti jde o výmaz disku (např. před prodejem), doporučuju jiné utility – třeba ccleaner umí obvykle dostatečně bezpečně data máznout (Nástroje – Čistič disku).
😉

Roman71

Geometrie se Low Level formátováním nemění. Jak bylo zmíněno, kompletně se přepíše ukládací prostor (většinou) nulami a zapíše nová alokační tabulka (včetně té záložní). Je to bezpečné, nic nehrozí ..maximálně to, že vzhledem ke stáří disku formátovací utilitka označí nějaký ten vadný sektor. :)

cochee

MaxLLF provádí wipe, tedy přemaz každého bajtu na disku. Ono to taky odpovídá tomu, že utilita je od výrobce disků Maxtor, ale funguje s disky všech výrobců. Utility s nastavením geometrie atd., co popisuješ, jsou přísně specifické nejen pro výrobce, ale ještě specifičtěji pro modelové rodiny disků a nevím, zda jsou dostupné „laické veřejnosti,“ spíš si myslím, že patří k vybavení firem zabývajících se opravami HDD a ty je určitě nemíní nikomu „půjčovat.“

Dochy

Osobně mám opravdu pochybnosti o tom, že by dnešní harddisky umožňovali LLF poslaný jako „znovu nastavuje parametry disku (cylindry, stopy, sektory)“

Já jako moderní LLF znám postup, kdy dochází k postupnému přepsání jednotlivých sektorů disku s kontrolou úspěšnosti (s možností realokace vadných sektorů)

Dochy

ještě poznámka k tomu: na rozdíl od klasického formátu zde nedojde k přípravě jednotlivých oddílů, ale (pokud tam byli) k jejich relativně spolehlivému odstranění (případná obnova dat se vymyká i možnostem osoby v IT poměrně slušně vzdělané, teoreticky je možná v laboratorních podmínkách a s poměrně značnými nároky na technické vybavení)

Rozhodně nepůjde o nastavení parametrů. Ještě tak možná o znovuzapsání kompletních stop včetně synchronizačních značek.

gecco

dubraro – odkdy jsou, cca, disky „dnešní“?
Je to tak dva, možná tři roky, kdy jsem lowformátoval nějaký WD (pokud si vzpomínám, 750 GB) – bez problému…
😉

cochee

Disky z doby „před IDE.“ SCSI, ESDI, ST-506.

gecco

PATA (IDE i EIDE) jsem lowformátoval běžně, kdysi dokonce utilitkou v BIOSu…
Nástupcem SCSI je SAS (nikoli IDE)…
😉

Dochy

SCSI bych neřadil do doby „před IDE“. dlouhou dobu fungovali vedle sebe a dokonce SCSI byli oproti IDE obecně rychlejší a „profesionálnější“. Současný SATA si z SCSI tuším i něco vypůjčil…

cochee

Ale tak jsem to nemyslel. Ani ve směru nástupnictví, ani ve směru paralelního fungování (mimochodem, jak IDE, tak SCSI standardy vznikly oba r. 1986). Myslel jsem spíše pokrok ve filozofii, když u IDE je řadič součástí disku a nelze jej programovat tak dokonale jako u SCSI, kde je řadič součástí mainboardu nebo SCSI karty. V podstatě IDE je jen elektropřizpůsobení k AT-sběrnici. To, co se děje mezi samotným diskem a řadičem, je (u IDE) předmětem firmwaru disku a mateřský počítač to ani nezajímá, posílá jen vysokolevelové příkazy jako „posílám byte, přečti jej“ anebo „pošli mi byte odtamtud a odtamtud.“ Kdežto SCSI rozhraní, jsa součástí samotného počítače, se musí umět bavit s diskem nízkolevelově. Proto si troufám říct, že loulevel formátování (P)ATA disku není až tak loulevelové a probíhá na úrovni zápisu souboru. Rozhodně neumí obnovovat indexační značky atp. SCSI ano. Mimochodem, taky jsem se potkal s PC, který uměl naformátovat IDE disk přes SETUP BIOS, ale přestože tvrdil, že je to low-level formátování, akt trval několik jednotek sekund. To tedy určitě low-level formát nebyl.

Dochy

No, nějak se v tomlhe popisu nevyznám a nemám pocit, že by mezi SCSI a ATA byli až takové rozdíly. Až na to, že SCSI je opravdu univerzální, zatímco ATA je víceméně jen pro disková zařízení. (Na SCSI jsme měli připojeny i laboratorní měřící přístroje). Jak SCSI tak ATA má řadič rozhraní na sběrnici počítače a řadič disku na disku.