Badumtss

Hemihydrát – Jak je možné rozpůlit molekulu vody?

Nejlepší odpověď
Pájo

Chemie není matematika. Voda se samozřejmě nijak „nepůlí“.
Název hemihydrát vyjadřuje fakt, že je v chemické sloučenině POLOVIČNÍ POČET molekul vody, ve srovnání s počtem molekul „druhé části“ ve sloučenině.

Př.:
Hemihydrát síranu vápenatého
CaSO4 · ½ H2O

Další odpovědi
cochee

No ono je to tak, že – hlavně v anorganice – je ta voda ne součástí molekuly, ale součástí krystalové mřížky a v hemihydrátu v tom krystalu připadá množstevně jedna molekula vody na dvě molekuly například toho síranu vápenatého.
Doplňuji:
Mimochodem existuje i „seskvihydrát,“ jeden a půl molekuly vody 🙂 u uhličitanu draselného a dále u organických solí.