Avatar uživatele
Registrovaný

Gyroskop, co je gyroskop? Jak funguje gyroskop?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Registrovaný

Gyroskop je v lidské historii poměrně nové zařízení. Principielně byl znám teprve na počátku 18. století a roku 1852 se teprve dostal do širšího povědomí díky Leonu Foucaltovi, který na něm demonstroval rotaci zemské osy a dal mu i jeho dnešní jméno.

Gyroskop je vlastně setrvačník, těžké kolo otáčející se v ložiscích s nepatrným třením. Když se roztočí setrvačník, tak klade odpor na změnu osy jeho rotace. Otáčející se setrvačník má moment hybnosti, takže jeho osa bez působení vnějších sil udržuje stále stejný směr. Nemusí se však nutně jednat o žádné složité zařízení – gyroskopem můžeme nazvat jakékoliv těleso, které má tendenci zachovat svou osu rotace díky svému momentu setrvačnosti. Tomuto jevu se říká gyroskopický efekt a dochází k němu hlavně v případech, kdy je hmotnost setrvačníku soustředěná po obvodu. Gyroskopem pak může být například i obyčejné kolo od bicyklu, motorky či jiného dopravního prostředku.je to tedy zařízení, které dokáže určit svoji orientaci v prostoru. Čím větší průměr rotoru, tím je gyroskopický efekt větší. Gyroskopický efekt se také zvyšuje s otáčkami rotoru - tedy čím větší rychlost, tím je gyroskopický efekt silnější. Obvykle je setrvačník uložen v tzv. Cardanových závěsech, má tzv. 3 stupně volnosti. Pro své vlastnosti je hojně využíván např. v letectví (tzv. umělý horizont), dále jako gyromouse, gyrokompas, navigace lodí, vesmírných stanic, satelitů, spaceball atd.

Doporučuji vyzkoušet některou z hraček např. gyroskop Tedco originál na <a href="http://gyroskopy.cz/">Gyroskopy.cz</a>. Sám doma jeden mám a nikdy mě nepřestal fascinovat :-)

Zdroj: http://gyroskopy.cz/

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

"Gyroskop je vlastně setrvačník, těžké kolo otáčející se v ložiscích s nepatrným třením. Otáčející se setrvačník má
moment hybnosti, takže jeho osa bez působení vnějších sil udržuje stále stejný směr – je to tedy zařízení, které dokáže určit svoji orientaci v prostoru (setrvačník nemění při rotaci svou polohu a tím dává informaci o orientaci dopravního prostředku v prostoru). Obvykle je setrvačník uložen v tzv. Cardanových závěsech, má tzv. 3 stupně volnosti). Pro tuto vlastnost je hojně využíván např. v letectví (tzv. umělý horizont), dále jako gyromouse, spaceball, či na lodích atd."
http://fyzmatik.pise.cz/…
Nebudem sa rozpisovať je to na dlhú reč. Zopár odkazov
gyroskop hračka:
http://recenzegadgets.cz/…
diplomové práce v pdf:
http://www.zememeric.cz/…
http://dspace.upce.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Avatar uživatele
Zlatý

Je to na určování polohy

Na Wikipedii je krásná animace http://cs.wikipedia.org/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1384
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 939
Zlatý led 719
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.